Advert
Advert

DEVREK’TE YENİ BİR TARIM İÇİN YOLA ÇIKTILAR

Devrek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü öncülüğünde 'Devrek’te Yeni Bir Tarım' sloganıyla farkındalık yaratarak eğitimli, bilinçli çiftçiler yetiştirmek ve ilçe üreticilerine bölge için alternatif ürünleri tanıtmak, tarımsal faaliyetleri ve yeni

DEVREK’TE YENİ BİR TARIM İÇİN YOLA ÇIKTILAR
Bu içerik 1223 kez okundu.

 

  -Sercan KAPUSUZ-

   Devrek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü öncülüğünde  'Devrek’te Yeni Bir Tarım' sloganıyla farkındalık yaratarak eğitimli, bilinçli çiftçiler yetiştirmek ve ilçe üreticilerine bölge için alternatif ürünleri tanıtmak, tarımsal faaliyetleri ve yenilikleri yerinde göstermek amacıyla Aydın ve Denizli bölgesine iki gün süren gezi düzenlendi.

  Tarımsal faaliyetleri ve yenilikleri yerinde görmek için yola çıkan Devrekli 50 çiftçi ve Devrek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelinden oluşan grup, gezinin ilk günü Kuşadası’nda sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Gürsel Tombul Organik Çiftliği’nde tarihi zeytinyağı sıkım tesisini ziyaret etti. Tarihi zeytinyağı sıkım tesisi ziyareti sonrası gezi grubu Kuşadası merkezde düzenlenen zeytinyağı festivaline katıldı, festivali gezdi. Festivale katılan çiftçiler, üreticileri gezerek onlardan çeşitli bilgiler alarak sergilenen ürünleri de yakından görme şansı buldular.

 Aydın Germencik’te öğlen yemeği yiyen grup Germencik’teki zeytin bahçelerini ve zeytinyağı üretim tesislerinde bir dizi ziyarette bulunarak, zeytin yetiştiriciliğini, zeytin işleme ve zeytinyağı üretimini yerinde inceleme fırsatı buldular. Aydın İncirliova da bulunan ve Türkiye’nin en büyük incir ihracatı yapan Günaydınlar İncir Paketleme Tesisini gezerek incelemelerde bulunan çiftçiler incir paketleme konusunda bilgiler edindi. İlk günün akşamında akşam yemeğini Aydın merkezde yiyen grup günün yorgunluğunu atmak ve gezinin ikinci günü dinç olabilmek için Aydın Öğretmen evinde konaklayarak dinlendi.

  Dinlenerek ikinci gün için hazırlana çiftçiler Denizli’ye geçerek 50 dönüm tek örtü jeotermal ısıtma sistemi ile topraksız üretim yapan serada gezerek üretimle ilgili bilgiler edindi. Jeotermal sera gezisinin ardından Denizli’de kendi bahçesinde ayva ve nar üretimi yaparak bunları paketleyip yurt dışına ihraç eden bir işletmenin hem bahçelerini hemde tesislerini ziyaret ederek meyve bahçesi ve paketleme tesisi hakkında bilgi aldılar. Gezinin son durağında doğa harikası olan Pamukkale Travertenleri gezerek hoşça vakit geçiren çiftçiler geziyi tamamlayarak geri döndüler.

  Gezide çok güzel vakit geçirdiklerini belirten çiftçiler, gezinin eğitici olduğunu, iki günlük gezide çok şey gördüklerini gördüklerinin yanında çok şey öğrendiklerini, onlara bir şeyler kattığını bu tarz gezilerin daha sık yapılmasını istediklerini ve Nisan ayında Antalya bölgesine seracıkla ilgili bir eğitim gezisi talep ettiklerini dile getirdiler.

  Devrek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve geziye katılan çiftçiler böyle bir gezinin yapılmasına destek olan başta Devrek TSO olmak üzere Sadik Ayanoğlu, Veli Restaurant, Öğretmenevi, Devrek Ziraat Odası ve gezinin gerçekleştirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ettiler.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ