Advert
Advert

İŞÇİ ALIMI İÇİN YASAL MEVZUAT AŞILDI

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na alınacak olan bin 500 maden işçisi için yasal düzenlemeler yapılmaya başlandı.

 İŞÇİ ALIMI İÇİN YASAL MEVZUAT AŞILDI
Bu içerik 3162 kez okundu.

 

 Türkiye Taşkömürü Kurumu’na alınacak olan bin 500 maden işçisi için yasal düzenlemeler yapılmaya başlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile, İŞ KUR üzerinden yapılacak olan bin 500 işçi alımında sadece bölge insanı yararlanacak. İşçi alınmasının önündeki yasal mevzuat aşılmış oldu. Düzenlemeyle birlikte işçilerin Zonguldak, Bartın ve Karabük bölgesinden işçi alınacak. Yönetmelikte İş Kur üzerinden yapılan işçi alımlarında bölgesel alım yapılamadığı, alımların Yönetmelik gereği Türkiye geneli bir alım yapılabildiği ifade edilmiş, TTK’ye işçi alımı başvuruları bu nedenle gecikmişti. Resmi Gazete’de yönetmeliğin yayınlanmasıyla işçi alımı önündeki yasal engel aşılmış oldu.

 İşte o madde;

 “MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 6’ncı maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve beşinci fıkrasında yer alan "geçici" ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır.

 (3) Kariyer meslek işçi talepleri ulusal düzeyde verilir. Diğer işçi taleplerinin hangi düzeyde karşılanacağı kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenir.

 (4) Kamu kurum ve kuruluşları, işçi taleplerini işçi alımını yapacakları yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine verir. Ancak aynı anda birden fazla ilde işçi alımı yapacak kamu kurum ve kuruluşları işçi taleplerini bölge veya merkez teşkilatının bulunduğu yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine verir."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ