Advert
Advert

09:05’TE DEVREK’TE HAYAT DURDU

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80.yıldönümü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Devrek’te de anma töreni düzenlendi.

09:05’TE DEVREK’TE HAYAT DURDU
Bu içerik 1073 kez okundu.

 

 

  -Sercan KAPUSUZ-

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 80.yıldönümü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Devrek’te de anma töreni düzenlendi.

  Anma töreni Devrek Kaymakamlığı önündeki Atatürk Anıtı'na Devrek Kaymakamı Tolga Polat ve Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci tarafından çelenk sunulmasıyla başladı.  Çelenklerin sunulmasının ardından çalınan sirenler eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.  İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma programına geçildi.

  Devrek Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programında ilk önce Devrek Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mustafa Soysal günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

  “Bugün Burada,10 yıl bile yaşayamaz dedikleri ve 95 yıldır dimdik ayakta duran ve ayakta duracak olan Türkiye Cumhuriyeti2nin kurucusu, Büyük Önder Gazi mustfa Kemal Atatürk’ü Aramızdan ayrılışının 80.yıl dönümünde bir kez daha saygı ve şükranla anıyoruz.

  Çok şey söylendi bu 80 yılda. Buna rağmen söylenecek ve ona dair bilinmesi gereken daha çok şey var. Mustafa Kemal Atatürk, döneminin liderleri içerisinde 21. Yüzyıla geçebilen tek liderdir. Üstelik diğer liderler kendi halkları tarafından yok edilmenin acısını yaşamışken, o al halkın ve dünyanın nabzında en büyük canlılığıyla, sevgisiyle, saygısıyla hala yaşayabilen dünyadaki tek liderdir.

  Ölümünün üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen hala milletinin gönlünde yerini koruyabilmiş; Filipinlerden Çin’e kadar her ülkeden, her cinsten, her statüden insanın özlemle, sevgiyle, saygıyla aradığı ama bizim olan bir Mustafa Kemal’i, içimizden biri olan Mustafa Kemal’i, büyük bir onurla, büyük bir gururla bugün sizleri okulumuz öğrencilerinin hazırlamış olduğu ‘Atatürk’ü Anmak’ oratoryosuyla Asker Atatürk ya da devlet adamı Atatürk değil bambaşka bir Atatürk ile tanıştırmak istiyoruz.” dedi.

 Soysal’ın konuşmasının ardından Devrek Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından ‘Atatürk’ü Anmak’ adlı oratoryo sergilendi. Sergilenen oratoryo protokol ve anma törenine katılan davetliler tarafından çok beğenildi. Törenin sonunda ise Devrek Anadolu Liseli beden eğitimi öğretmeni Zafer Yurtsevenyener tarafından öğrencilerle hazırlanan 10 Kasım koreografi gösterisi sunumu yapıldı.

  Düzenlenen anma programına Devrek Kaymakamı Tolga Polat, Devrek Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Büyükbaş, Devrek İlçe Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Koparan, İlçe Emniyet Müdürü Selim Karartı,  Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, muharip gaziler, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri,  siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ