Advert
Advert

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Devrek’te "24 Kasım Öğretmenler Günü" düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Bu içerik 756 kez okundu.

 

 -Sercan KAPUSUZ-

  Devrek’te  "24 Kasım Öğretmenler Günü" düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan tarafından Cumhuriyet Alanı’nda  bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Burada sone eren çelenk sunum programının ardından Atatürk Kültür Merkezindeki (AKM) programa geçildi.

 AKM' de Devrek Mesleki Eğitim ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Öğretmenler Günü programında, günün anlam ve önemi hakkında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan şöyle dedi:

  ”24 Kasım 1928, Millet Mekteplerinin açıldığı, yaşlısı, genci, kadını ve erkeği ile Türk Milletinin yeni harflerle okuma yazma seferberliğine başladığı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Bu tarihi gün, Başöğretmen olan Atatürk’ün 100. Doğum yılı olan 1981 yılında ‘Öğretmenler Günü’ olarak kabul edilmiş, o zandan bu yana ‘öğretmenler Günü’ olarak kutlanmaktadır.

  Bu anlamlı günün amacı, öğretmenlerimizin toplumdaki yerini, rolünü, önemini ve değerini ortaya koymak, öğretmenlerin kendi aralarındaki bağı kuvvetlendirmek, Öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmek, sorunlarını dile getirerek çözüm yolları aramak, emekli olan öğretmenlerimizi saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlerimizin mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır.

 Üzerinde en çok konuşulan ve yazılan mesleklerin başında öğretmenlik mesleği gelmektedir. Öğretmenlik mesleğini bu kadar önemli kılan da bütün meslek erbaplarının öğretmenler tarafından yetiştirilmesidir. Öğretmen, bir ülkenin geleceğini oluşturacak nesilleri yetiştirmek, onları hayata hazırlamak gibi çok ağır ve sorumluluk isteyen bir görev üstleniyor. Öğretmen bu görevi ifa ederken hataya yer yok. Adeta bir kandil gibi kendini tüketerek öğrencilerine ışık veriyor.

  Bıkmadan usanmadan, aklını, ruhunu, kalbini, sevgisini ve şefkatini vererek mesleğini  icra eden fedakâr meslektaşlarımın günü kutlu olsun. " şeklinde konuştu.

  Turan’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından öğretmenlik mesleğine yeni başlayan Devrek Çaydeğirmeni Çok Programlı Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Hidayet Turan, Hamidiye Anadolu Lisesi Türk Dilive Edebiyatı Öğretmeni Mehmet Filiz ve Devrek Eğerci Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Recep Tapıkara and içerek yemin ettiler.

 Genç öğretmenlerin yenin töreninin ardından öğretmenlik mesleğinden emekli olmuş, görev süreleri boyunca büyük hizmetlerde bulunmuş Mehmet Köktürk, İsmail Bayramusta ve Özlem Bayramusta’ya hizmet şeref belgeleri ve plaketleri Çaycuma Kaymakamı Devrek Kaymakam Vekili Serkan Keçeli tarafından takdim edildi.

 24 Kasım Öğretmenler Günü konulu anı, resim ve şiir yarışmalarında öğretmenler arasında anı yarışmasında dereceye giren Fatih İlkokulu Okul Öncesi Öğretmeni Nazmiye Tığ, Çaydeğirmeni ÇPAL Müdür Yardımcısı Duygu Sönmez, Devrek Anadolu Lisesi Beden Eğitim Öğretmeni Selçuk Sarı’ya ödülleri Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci tarafından takdim edildi.

  Öğrencilerin katılmış olduğu yarışmada ise ilkokul ve ortaokul düzeyinde dereceye giren öğrencilere ödülleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan Tarafından takdim edildi.

  Yemin töreni ve ödül törenin ardından Devrek Mesleki Eğitim ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim sınıfı öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Atatürk Gençleriyiz’ adlı gösteri sunuldu. Özel Eğitim sınıfı öğrencilerinin sunumu sonrası Devrek Mesleki Eğitim ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından seyircilere oratoryo gösterisi sunuldu. Sunulan oratoryo programa katılan protokol ile davetli olan misafirler tarafından büyük ilgi gördü.

 Öğretmenler günü programı ilçe öğretmenlerinden oluşan müzik grubunun hazırlamış olduğu bir birinden neşeli müziklerin dinletisi ile son buldu.  

 Düzenlenen programa; Çaycuma Kaymakamı Devrek Kaymakam Vekili Serkan Keçeli, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ