Advert
Advert

DEVREKLİ KADINLAR KADINA ŞİDDETİ KINADI

DEVREKLİ KADINLAR KADINA ŞİDDETİ KINADI
Bu içerik 1559 kez okundu.

 

 

-Yasemin Altun-

    Devrek Kent Konseyi Kadın Meclisi, 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’ nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

    Eski Anaokulu önünde toplanan Devrek Kent Konseyi Kadın Meclisi Cumhuriyet Alanı’na kadar yürüdüler.

    Cumhuriyet Alanı’nda toplanan Devrekli kadınlar burada yaptığı açıklamada bir kez daha kadına şiddeti kınadı. Açıklamada Şiddet bir insanlık suçu ve ayıbıdır. Değil kadına, erkeğe, çocuğa, gence, yaşlıya insanın hiçbir cinsine, vasfına şiddetin hiçbir şekli veya türünün uygulanması kabul edilemeyeceği vurgulandı.

    Devrek Kent Konseyi Kadın Meclisi adına  Naciye Külah, yaptığı basın açıklamasında;  25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti’ nde 1960 yılında insanlık ayıbı diktatörlüğe karşı fikri ve haklı mücadelesini veren üç kız kardeşin vahşice katledilişinin bütün dünyada yankı uyandırması üzerin kabul görmüş;  Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günüdür.

    Şiddet bir insanlık suçu ve ayıbıdır. Değil kadına, erkeğe, çocuğa, gence, yaşlıya insanın hiçbir cinsine, vasfına şiddetin hiçbir şekli veya türünün uygulanması kabul edilemez. Şiddete başvurma gelişmemişliğin, bilinçsizliğin ve yetersizliğin bir göstergesidir.

    Günümüzde en aydın toplumlardan en geri kalmışlarına kadar, maalesef en çok da kadınlarımız şiddete maruz kalmaktadır.Türkiye’de kadın, taraf olduğumuz uluslararası belgelere ve yasal düzenlemelere rağmen fiziksel, duygusal, ekonomik şiddetle ve acımasız emek sömürüsüyle karşı karşıya bulunuyor.

    Evde, işte, okulda, sokakta, karakolda fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalan, çocuk yaşta evlenmeye zorlanan kadınların, namus veya töre adı altında yaşam hakları ellerinden alınıyor.

    Kadınlarımız daha çocuk yaşlardan itibaren en büyük şiddeti en yakınlarından; babalarından, eşlerinden hatta oğullarından görüyor.

    Kadının fiziki gücünün erkeğe göre yeterli olmaması şiddete maruz kalmasına neden olamaz.

   Onurlu ve huzurlu bir yaşam için “ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR” diyor ve KINIYORUZ.

    İnsan hakları mücadelesinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı; emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik şiddeti reddediyor, demokrasiye ve eşit yurttaşlığa gönülden bağlı herkesi birlikte mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

    Açıklamanın ardından kadınlar sloganlar atarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ