Advert
Advert

DEVREK’TE TEK ÇATI ALTINDA TEK ÜRÜN

Devrek’te 'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında aldığı hibe ile sera kurarak üretime başlayan Münevver Meziroğlu tek çatı altında bulunan 525 metrekare alanda 3300 tane marul yetiştirdi.

DEVREK’TE TEK ÇATI ALTINDA TEK ÜRÜN
Bu içerik 4065 kez okundu.

 

  -Sercan KAPUSUZ-

  Devrek’te  'Genç Çiftçi Projesi' kapsamında aldığı hibe ile sera kurarak üretime başlayan Münevver Meziroğlu tek çatı altında bulunan 525 metrekare alanda 3300 tane marul yetiştirdi.

  2018 yılı genç çiftçi projesi kapsamında Kontrollü Örtü Altı Tesisinde Sebze Yetiştiriciliği projesi ile 30 bin lira hibe desteği alan Münevver Meziroğlu Devrek’te ilk defa,  tek çatı altında bulunan 525 metrekare alanda sebze yetiştiriciliğine başlayan çiftçi oldu.

 Genç çiftçi Meziroğlu Devrek’te ilk defa tek çatı altında 525 metrekare alanda kurulan tesiste çeşitli sebze üretimi yerine tek ürün üreterek daha fazla verim ve kar elde etmeyi hedefliyor. Bu amacı doğrultusunda kış üretimi için marul, yaz üretimi içinse domates üretimi yapmayı planlayan Meziroğlu kış üretimi için 3336 adet Maritima ve Fanela çeşidi fideleri dikerek hasattan sonra 5 bin TL kâr elde edebileceğini söyledi.Yaz mevsimi için yine tek çeşit olarak domates fidesi dikeceğini belirten Meziroğlu;

  “ Bu sene kış üretimi için 525 metrekare kapalı alan olan seramıza tek ürün yüksek verim düşüncesiyle 3336 adet Maritima ve Fanela çeşidi marul ektik. Hasat sonunda 5 bin TL kadar bir kâr elde etmeyi planlıyoruz.

 Yaz mevsimi için yine tek çeşit olarak domates fidesi dikerek tek ürün yüksek verim düşüncemizi devam ettireceğiz. Bölge şartlarına uygunluğu, hastalıklara dayanıklı olması sebebiyle çeşit olarak Granda ve Cevahir fidelerini kullanacağız. Ayrıca domates güvesi ile mücadele kapsamında seramıza tül uygulaması yaparak üreteceğimiz ürünleri zararlı haşerelere karşı koruma altına alacağız.

 Domates hasadının ardından 25 bin TL kâr elde ederek bir yılda hibe olarak aldığım miktarı kazanmayı hedefliyorum.  Hasat edeceğim ürünleri vermek için bölgedeki yerel market ve restaurantlarla şimdiden anlaşmalar yapmaya başladım.Kadınların ekonomik bağımsızlığını kazanması ve kendi ayakları üzerinde durabildiğine örnek olduğum için çok mutluyum.

 Abimin ziraat mühendisi olması bana yol gösterip yardımcı olmasının yanında ve Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerinin düzenli olarak yaptığı kontrollerle daha teknik yetiştiricilik yapmaya çalışıyorum. Kurduğumuz bu sera ile Devrek bölgesinde sebze yetiştiriciliğinde üretime önemli bir katkı sağlamayı hedefliyorum.”

  Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Münevver Meziroğlu’na proje kapsamında gübrelemenin ayni oranda sağlıklı yapılması için  hibe olarak gübre tankı ve arıtma cihazı verdi.

  2019 yılında özel idare bütçeli tip sera projesi yapılması planlanıyor ve çiftçilerin sebze yetiştiriciliği konusunda bilinçlendirerek üretime daha fazla katkı sağlamaları hedeflenmekte.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ