Advert
Advert
Advert

BOZKURT: HERKES BU YAŞANANLARDAN DERS ALMALIDIR

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Devrek Şube Başkanı Çetin Bozkurt, yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde yaşanan darbe girişiminden herkesin ders alması gerektiğini, belirtti.

BOZKURT: HERKES BU YAŞANANLARDAN DERS ALMALIDIR
Bu içerik 1905 kez okundu.
Advert

    Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Devrek Şube Başkanı Çetin Bozkurt, yaptığı yazılı açıklamada, ülkemizde yaşanan darbe girişiminden herkesin ders alması gerektiğini, belirtti.

    “Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni, demokrasiyi korumanın, din-mezhep çatışmasını, ırkçılığı, kadın-erkek eşitliğini, sosyal sınıf ayrımını önlemenin ve çağdaşlaşmanın, kalkınmanın yolu Atatürkçülüktür, Atatürk ilkeleridir.”diyen Çetin Bozkurt, “Ülkenin kurtuluşu için de tek çarenin Atatürk” olduğunu vurguladı.

    Bozkurt açıklamasında, “Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir” atasözüne atıfta bulunarak şu görüşlere yer verdi; “Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir, demiş atalarımız. Demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin başına gelenler, daha sonra olacakların da habercisiydi ama bu büyük tehlike duymazdan görmezden gelindi.

     Hiç kimse bahane arayıp, suçu başkasına atmaya çalışmasın. Cumhuriyete, demokrasiye ve en önemlisi tüm bunların kurucusu olan Atatürk’e karşı olanların yaptıkları olacakların habercisiydi.

    Atatürkçü aydınlar, gazeteciler, bürokratlar askerler tehlikeyi gösterdikçe, dışlandı, karalandı, hapislere atıldı.

    Onlardan, yani Atatürk Devrimi’nden, çağdaşlıktan, demokrasiden yana olanlardan doğan boşluklar –bizden denilerek- bile bile cemaatçilerle dolduruldu. Her istedikleri verildi. Pamuk yastıklarla yükseltildikçe yükseltildiler.

     Düşünülmedi ki onları kanun, hukuk, anayasa bağlamaz. Onların emir alacağı tek yer cemaat lideridir. Ne başbakan takarlar, ne cumhurbaşkanı. Düşünmeden itaat edecekleri tek kişi cemaat lideridir. Hocadır, molladır, şeyhtir.

     Ve o gün geldi. Çıkar ve iktidar çatışması başladı. Ancak Balyoz, Ergenekon,  HSYK kararları derken devleti koruyacak askeri, sivil, hukuksal kadro çoktan dışlanmış, kovulmuş, hapse atılmıştı. Tehlike büyüdükçe anladılar, başlarına gelecekleri ve ‘kandırıldık!’’ dediler. Atatürkçü subaylardan, gazetecilerden özürler dilendi, tahliyeler gerçekleşti, tersine görevden almalar, tutuklamalar başladı ama iş  işten geçmişti.

    Cemaat kendini destekleyen, koruyan, kollayan iktidarı devirmek için düğmeye, tetiğe bastı. Tanklar, toplar, bombalar patladı. Ancak Mustafa Kemal Atatürk daha 23 Nisan 1920’de ‘Hakimiyet, kayıtsız, şartsız milletindir.’demiş, devrimlerle demokrasinin mayasını toplumumuza çalmıştı.

    Tarihin cilvesine bakın. Darbe girişimi, Atatürkçü subaylar, siyasiler  ve demokrasiden vazgeçmeyen halkımız tarafından engellendi. Dün hapse atılanlar, bugün orduda en üst makamlara getiriliyor. Güneşin balçıkla sıvanamayacağını umarız anlamışlardır. Bundan sonra Atatürkçü rektörler, dekanlar, hakimler, savcılar ve eğitimciler de hızla görevlendirilmelidir.

     Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni, demokrasiyi korumanın, din-mezhep çatışmasını, ırkçılığı, kadın-erkek eşitliğini, sosyal sınıf ayrımını önlemenin ve çağdaşlaşmanın, kalkınmanın yolu Atatürkçülüktür, Atatürk ilkeleridir.

    Bütün bu yaşananlardan herkes bu dersi almalıdır. Sözün özü: Çare Atatürk’tür.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ
BAŞKAN BOZKURT, KILIÇDAROĞLU’YLA GÖRÜŞTÜ
 DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU
DEVREK BELEDİYESPOR FORMASIYLA 21 KM KOŞTU