Advert
Advert

HEYELANIN SORUMLUSU SEDA İNŞAAT

Devrek 1.Asliye Ceza Mahkemesi heyelanın sorumlusunun yol yapım şirketi olduğuna karar verdi

HEYELANIN SORUMLUSU SEDA İNŞAAT
Bu içerik 4398 kez okundu.

 

     -Yeter Kömeççi-

     Devrek Birinci Asliye Ceza Mahkemesi, 16 Temmuz 2015 tarihinde Devrek’te meydana gelen heyelanın sorumlusunun Seda İnşaat Şirketinin olduğuna karar verdi.

     Devrek’’in Karşıyaka Mahallesinde 3 yıl önce meydana gelen ve 22'si ağır hasarlı olmak üzerene toplam 86 binanın zarar gördüğü ve 376 kişinin etkilendiği heyelanın sorumlusunun Devrek-Ereğli karayolunu yapan Seda İnşaat Şirketinin olduğuna karar veren Devrek 1. Asliye Ceza Mahkemesi, bu şirketin yetkilisi Engin Koca’yı 8 ay 10 gün hapis ve 10 bin lira da adli para cezası ile cezalandırdı.

    Devrek Heyelanzedeler Derneği tarafından açılan davada, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ)’nden verilen bilirkişi raporlarında toprak kaymasının şirketin yol yapım çalışması öncesinde önleyici tedbirler almamasından kaynaklı olduğu, belirtilmişti.

   Mahkemenin dün yapılan duruşmasına katılan Devrek Heyelanzedeler Derneği Başkanı Rahmi Sarıoğlu, “Heyelanın yol yapım şirketinin çalışma öncesi önleyici tedbirleri almadığını bu nedenle heyelanın gerçekleştiğini ve şikayetinin devam ettiğini” söyledi. Duruşmaya katılan şirket yetkisi ise, “Olayın şirketin şantiyesinde meydana geldiğini, iş güvenliliği sorumluluğununda şirket şantiye şefine ait olduğunu, mahkemece kusur izafi edilecekse bu şantiye şefinde olabilir” diyerek beraatini istedi. Mahkeme heyeti de, şirket yetkilisi Engin Koca hakkında taksirli bina çökmesine, toprak kaymasına, sel taşkınlarına neden olmak iddiasıyla açılan kamu davasında sanığın bu atılı suçları işlediğini karar verdi.

    Bilindiği gibi Devrek’te yaşanan bu heyelanla 86 bina çökmüş ve 214 konut etkilenmişti.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ