Advert
Advert

İTFAİYECİLER SADECE YANGIN MI SÖNDÜRÜR?

İtfaiye denince akla gelen ilk şey yangın oluyor. İtfaiyecileri sadece yangınlara giden kurtarma ve söndürme ekibi olarak biliyoruz. Geçekten de öyle mi?

İTFAİYECİLER SADECE YANGIN MI SÖNDÜRÜR?
Bu içerik 1051 kez okundu.

 

 -Sercan KAPUSUZ-

 İtfaiye denince akla gelen ilk şey yangın oluyor. İtfaiyecileri sadece yangınlara giden kurtarma ve söndürme ekibi olarak biliyoruz. Geçekten de öyle mi?  

  İtfaiyeciler sadece yangına giderek yangını söndürüp yararlıları mı kurtarır? Aslında aklımıza takılan bütün bu soruların cevaplarını Akem Arama Kurtarma Eğitim Merkezi Derneği Başkanı/Devrek Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Sualtı Suüstü Arama Kurtarma Eğitmeni Ve Personeli Abdurrahim Altuntaş itfaiyecilerin sadece yangına müdahalede bulunan bir ekip olmadıklarını yangın dışında birçok hayati görevi yürüttüklerini şu ifadeleriyle bize açıkladı.

  “304 Yıllık köklü bir teşkilat olan itfaiyeciliğin yalnızca yangın söndürme görevini ifa ettiğini zannederdim eskiden. Hatta sıradan bir kurum gibi gelirdi bana. Ta ki bu şerefli teşkilatın bir ferdi olana kadar. Söylerken bile nasıl kolay çıkıyor dudaklarımızdan ' İtfaiyeci ne iş yapar ki? Yangından başka görevi olmadığını zannettiğim itfaiyecilerin meğerse gitmedikleri bir olay yokmuş. Yangından trafik kazasına, depremden sel felaketine soba zehirlenmesinden intihar teşebbüsüne, boğulmadan, hayvan kurtarmaya, iş kazasından, asansörde mahsur kalmaya varıncaya kadar birçok olaya müdahale etmekteler.

 TANIMADIKLARI İNSANLAR İÇİN KENDİ CANLARINI ORTAYA KOYUYORLAR

 İnsanların tüm zor anlarında yanında olan itfaiyecilerin aslında birer kahraman olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Çünkü, hiç kimse sahibinin bile kaçmaya çalıştığı, yanan bir yere girmeye cesaret edemez. Ama itfaiyeciler hiç tanımadıkları insanların can ve mal güvenliğini korumak için kendi canlarını ortaya koyuyor. Hatta her sabah nöbete İtfaiyeci Duası" ile başlıyorlar. Süper güçleri varmışçasına her olaya zamanında yetişen itfaiyeciler oysa ki, güçlerini iman ve inançlarının manevi güzelliğinden alıyor.

 YAPTIKLARI İŞTE KELİMELER KİFAYETSİZ KALIYOR

  Karşılaştıkları olaylar karşısında kimi zaman sevinen kimi zamanda hüzünlenen itfaiyeciler, aslında kelimelerin bile yetmediği önemli bir görev ifa ediyor. Dillerinden Allah'ı ve duayı düşürmeyen, imanlı ve korkusuz kalpleriyle imanlarını güçlendiren şerefli teşkilat mensupları, özellikle çocukların hayallerini süslüyor. Ne zaman ki acı acı çalan siren sesini duyarsanız, bilin ki yine kahramanlar zamanla yarışıyordur. Belki bir yangını söndürüp bir ailenin yuvasını kül olmaktan kurtaracaktır, belki trafik kazası sonucunda araçta sıkışan yaralıları kurtaracaktır, belki yangında mahsur kalan insanları kurtaracaktır, belki mahsur kalan bir insanın umudunu yeşertecektir, belki de uzun zamandır bulunamayan bir cesedi bulup en azından bir mezar taşı olmasına vesile olacaktır, kim bilir belki de zor durumda olan bir hayvanın yardımına yetişiyordur. Gittikleri bu olaylar karşısında kendilerini nelerin beklediğini bilmeden canını dişine takarak, cansiperane tüm canlıların yardımına koşan itfaiyeciler bu yüzden her türlü takdiri hak ediyor. Tüm bu saydığım olayların dışında itfaiyecilerin eğitim ve denetim faaliyetlerinde de bulunmaları içlerine girdiğim ve tanıdığımda şaşkınlığımı daha da arttırdı. İtfaiyecilerin her yıl binlerce konut ve işyeri gibi yapıların yangın güvenliği noktasında uygun olup olmadığını incelediğini öğrendim.

 VERİLEN EĞİTİMLER BİR AİLEYE KURTARDI

  Hatta her yıl yüzlerce vatandaşımıza ilk yardım ve müdahale, yangın ve soba zehirlenmeleri, kurtarma eğitimleri veren kahraman itfaiyecilerin sevindirici bir başarısını anlatayım. Bu konuda sayısız olay anlatabilirim Anlatacaklarımda hikaye kitaplarından alıntı değil gerçek yaşanmış olaylardır. İtfaiyeciler bir anaokulunda çocuklara eğitim veriyor. Eğitimi pür dikkat dinleyen ve bilgiyi hafızasına kazıyan 6 yaşındaki çocuk bir kaç hafta sonra sabaha karşı anne, baba ve kardeşlerinin hareketsiz şekilde yattığını fark ediyor. Sobadan zehirlenen ailesini kurtarmak için itfaiyecilerden öğrendiği bilgileri kullanarak hemen camı açarak evi havalandırıyor. Daha sonra itfaiyecilerin; bir bir iki (112) diye öğrettikleri sağlık ekiplerine haber vererek ailesinin hayatının kurtulmasına vesile oluyor. Yangın ve kurtarma olaylarında kahramanlık yapmakla kalmayıp, eğitimler aracılığıyla kendileri gibi kahraman yetiştiren itfaiyeciler  gönüllerde taht kurdu. Eminim ki, artık sizlerde; ITFAİYECİLER NE İŞ YAPAR Kİ ? demeyeceksiniz. Çünkü bende eskiden daha önceden kolayca söyleyebildiğim o cümlenin hala pişmanlığı içindeyim.”  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ