Advert
Advert

KALAYCILIK YOK OLUYOR

Devrek’te tarihi kalaycılık mesleği bitme noktasında...

KALAYCILIK YOK OLUYOR
Bu içerik 1510 kez okundu.

 

    -İbrahim Tığ-

     Devrek’te kalaycılık mesleği son dönemlerini yaşıyor.

İlçede tarihi yansıtan bu mesleği seyyar ve yerleşik olarak yapan esnaf sayısı 1970’lerde 23 iken şimdilerde 2 esnaf bu mesleği sürdürüyor.

     Babadan kalma dükkanda bakırcılık ve kalaycılık işini zar zor sürdürdüklerini, bu mesleğin sülaleden geldiğini belirten 63 yaşındaki kalaycı ustası Macit Çekeneci, mesleğe 1973 yılında çırak olarak başladığını, yok olmaya yüz tutan işini 45 yıldır sürdürmeye çalıştığını söyledi.

     Devrek’te kalaycılığın bir zamanların en gözde mesleklerinden olduğunu belirten Çekeneci, şimdilerde ise bu mesleğin son temsilcileri olarak yetiştirecek çırak bulamamaktan yakındı.

İKİ USTA KALDIK

     Teknolojinin hızlı gelişmesinin bu  mesleği olumsuz etkilediğini kaydeden Macit Çekeneci, “Ben bu mesleği babamdan, babamda dedesinden öğrenmiş. Bizi bir miras yani. Ama bu meslek hızla gelişen teknolojiye yenik düştü. Eskiden bakır kaplar yaygın kullanılırdı, sonra bunların yerini önce alüminyum, ardından çelik kaplar aldı. Bu nedenlede artık evlerde bakır kap kullanılmıyor, kullanılsa da tek tük. Durum böyle oluncada bu mesleği yapan kişi sayısı düştü. Devrek’te şuan bu işi yapan iki ustayız. İkimizde usta olarak yanımızda yetiştirecek çırak bulamıyoruz. Benim iki çocuğum var hiçbiri bu işi benimseyip yapmadı. Bilgilerimizi gelecek nesillere aktaramıyoruz. Kalaycılık Türk kültürünün bir parçasıdır, bir dönemin yansımasıdır. Artık usta yetiştiremeyen bu meslekte herhangi bir değişim yaşanmaz ise geleceği hiçte iç açıcı olmayacaktır.”diye konuştu

KALAYLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

       45 yıldır eskiyen ve yıpranan bakır kap kacağı toz nışadır yardımıyla kalayla kaplayıp halka sunduğunu belirten Macit Çekeneci, bize kalaylama işlemini anlattı:

      “İlkin kalaylanacak olan kabın bozuk kısımları örs veya çekiç yardımıyla tamir edilir. Ezik yerleri düzeltilir, kırıklar ise kaynak yapılır. Daha sonra bu kaplar kum ve kömür parçaları ile temizlenir. Böylece kararan yerleri tekrar parlatıncaya kadar ovar. Parlatılacak olan bu kabın üzerine ince kum ve kömür parçalarını ve bu parçaların üzerine de bir telis parçası koyar. Böylece kabın temizlenmesi sağlanır. Daha sonra temizlenen bu kap ocakta ısıtılır. Isınan kap, üzerine kalayın tutması için toz nışadır atılır. Yeterince ısınan ve üzerine nışadır sürülen kaba kalay biraz değdirilir. Kalay bu haliyle kabın üzerinde eriyik halde bulunur. Bu haldeki kalay bir pamuk yumağı ile kabın her tarafına sürülür ya da dağıtılır. Bu işleme, kalay yapılacak kabın tüm yüzeyi kaplanıncaya kadar devam edilir ve kap soğutulduktan sonra kalay işlemi tamamlanır.”

     Bilindiği gibi kalaycılık mesleği seyyar ve yerleşik ustalar tarafından yapılırdı. Seyyar kalaycılar köy köy dolaşarak bu işi yapıp geçimlerini sağlardı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Turan     0000-00-00 İşkur üzerinden unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında olduğu için kurs açılarak desteklenebilir belki bu mesleği yapmak isteyen vatandaşlar çıkabilir ildeki işkur il müdürlüğüne başvurursanız yardımcı olunur kurs açılması konusunda saygılarımla.Nacizane fikrim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ