Advert
Advert

BÜYÜK YÜRÜYÜŞÜN 28.YILI DEVREK’TE ANILDI

Devrek Kültür Derneği tarafından Zonguldaklı madencilerin Büyük Ankara Yürüyüşü’nün 28. Yıldönümü kapsamında “Devrek Emek Günü” etkinliği düzenlendi.

BÜYÜK YÜRÜYÜŞÜN 28.YILI DEVREK’TE ANILDI
Bu içerik 1528 kez okundu.

 

 -Sercan KAPUSUZ-

Devrek Kültür Derneği tarafından Zonguldaklı madencilerin Büyük Ankara Yürüyüşü’nün 28. Yıldönümü kapsamında “Devrek Emek Günü” etkinliği düzenlendi.

Devrek Atatürk Merkezinde düzenlenen katılımcılar yoğun bir ilgi gösterdiği hatıralar, türküler, şiirler, belgesel slayt gösterimi gibi aktivitelerin yer aldığı etkinliğin açılışında konuşan Devrek Kültür Derneği Başkanı Semra Taşkaya:

ONLAR BİR AVUÇ KÖMÜR İÇİN CAN VERENLER

 “Devrek Kültür Derneği olarak Zonguldaklı madencilerin büyük Ankara yürüyüşünün 28. Yılında onları anmak istedik.Çalışma hayatının en zor mesleğidir madencilik. Onlar her insanın göze alamayacağı tehlikeyi, kazayı, grizu patlamalarını göze alan maden emekçileri, saatlerce gün yüzü görmeden, ekmek parası uğruna bir avuç kömür için can verendir.

KADIN, ÇOLUK ÇOCUK, GENÇ YAŞLI YÜRÜDÜLER

En zor olanı da çalışma koşullarının zorluğudur. İşte bu zor koşularda bunun karşılığını alamayan Zonguldaklı maden işçileri 30 Kasım 1990’da greve başlamış 4 Ocak 1991’de başlayan 8 Ocak 1991’de sona eren Büyük Madenci Yürüyüşü’nü başlatmıştır. O yıllarda son derece kötü çalışma koşulları içinde olan madenciler, 12 Eylül’ün getirdiği ekonomik yıkımın faturasını ödemek zorunda kaldılar.

Madenciye sahip çıkan Zonguldaklılar büyük bir dayanışma örneği verdiler. Kadın, çoluk çocuk, genç-yaşlı tarihimizin en büyük işçi yürüyüşünü gerçekleştirerek Zonguldak’tan yürümeye başladılar.

İLK GECEYİ DEVREK’TE GEÇİRDİLER

Yüz bin madenci yürüyüşün ilk gecesi Devrek’te konakladı. Her yer ana baba günüydü. Devrekliler onları konuk etmek, madenci ile dayanışma içine girmek istemişti. Binaların merdivenleri, kahvehaneler, parklar, hamam, hastane, okullar her yer Devrek’te Zonguldaklı madencileri ağırlamaya ve kucaklamaya hazırdı.

 Bütün Devrekliler genç Belediye Başkanı ile arabaları karşıladı. Devrek’e gelen madenciler sıcak bir yuva, dostluk, dayanışma buldular. Madenciler Devrek’ten ayrılırken ‘Madenci Devrek’i Unutmayacak’ sloganı Mengen’e doğru yürüyüşe geçti.  

Onlar Devrek’i, bizlerde onların bir lokma ekmek için verdikleri mücadeleyi unutmayacağız. ” dedi.

HATIRALAR O GÜNLERE GÖTÜRDÜ

Düzenlenen etkinlikte yürüyüşe katılan ve o dönemin yöneticileri olan isimler o gün yaşadıklarını ve hiç unutamadıkları anılarını etkinliğe katılan katılımcılarla paylaştı. Katılımcılar içinde olan yürüyüşe katılan maden işçilerde zaman zaman hatıralarını anlatarak o günleri katılımcılara aktarmaya çalıştılar.

ZONGULDAK İÇİN YAZDI

Etkinlikte şiirler, belgesel slayt gösterimi gibi aktivitelerin yanında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi, hemşerimiz Prof. Dr. Şendoğan Karadeli Zonguldak türküleri ve madenciler için yazılmış türkülerin yanı sıra Zonguldak için yazdığı türküyü seslendirdi. Etkinlik sonunda katılımcılara plaket veridi.

 Etkinliğe Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Zonguldak Eski Milletvekili Nadir Saraç, İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Uzundal, CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman, GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, AKP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Canbaş, CHP Devrek Belediye Başkan Adayı Çetin Bozkurt, İYİ Parti Devrek Belediye Başka Adayı İsmail Karadayı, STK yöneticileri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Suna Gayur     0000-00-00 Bu yürüyüşü organize eden ve işçilerin büyük güven ve desteğini kazanmış olan sendika başkanı Şemsi Denizer'in anısına saygıyla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ