Advert
Advert

GAZETECİLİKTE 33.YIL

İbrahim Tığ’ın gazetecilikte 32 yılı geride bırakarak 33. yılına girmesi nedeniyle bir çok eş dost kutlamalarda bulundu.

GAZETECİLİKTE 33.YIL
Bu içerik 564 kez okundu.

 

   -Yasemin ALTUN-

     Gazetemiz imtiyaz sahibi İbrahim Tığ’ın gazetecilikte 32 yılı geride bırakarak 33. yılına girmesi nedeniyle bir çok eş dost kutlamalarda bulundu.

     Gazetemize gelen Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör Karauğuz, gazeteciliği layıkıyla yapan İbrahim Tığ gibi bir şahsiyete, ülkemizin, bölgemizin ihtiyacı olduğunu, ifade etti.

     Karauğuz, “Gazeteciliğin mutfağından başlayarak her kademesinde çalışarak 32 yılı geride bırakan İbrahim kardeşim bunun yanında yayınladığı kitaplarıyla ülkemiz edebiyatında da yerini almıştır. Tığ’ın bölgemiz kültür ve sanatına katkıları da övgüye değerdir”diye konuştu.

     Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’da İbrahim Tığ’ı telefonla arayarak kutladı ve çalışmalarında başarılar diledi.

      Devrek Köy Hizmetleri Şefi Mete Seyhan ve Devrek Ağalar Mahallesi Muhtar Adayı Emine Kara da gazetemizi ziyaret ederek İbrahim Tığ’ı kutladı. Kara, “Devrek’te gazetecilik alanında uzun yıllar başarıyla görev yapan İbrahim kardeşimi kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum”diye konuştu.

     İbrahim Tığ’ın meslekte 33. yılını, İstanbul Avcılar Kaymakamı Ömer Yaran, Hizan Kaymakamı Bülent Hamitoğlu, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, CHP Devrek Belediye Başkan Adayı Çetin Bozkurt, Devrek TSO Başkanı Haldun Hacıkulaoğlu, AKP Devrek Belediye Başkan Adayı Sezai Bükrü, Devrek İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Cihan Durdubaş, Bakırcılar Köyü Muhtarı Mesut Gedik’in yanı sıra sanat, siyaset, yazar, şair çevresi yanında sevenleri de gerek telefon açarak gerekse sosyal paylaşım aracılığıyla kutladı.

İbrahim Tığ Kimdir?

     İbrahim Tığ, Devrek’in Bakırcılar Köyü’nde doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Devrek'te, Yükseköğrenimini Dicle Üniversitesi'nde “mimar” olarak tamamladı.

      1986 yılında başladığı yazın yaşamında şiirleri; Kıyı, Karşı, Gerçek Sanat, Aykırı Sanat, Milliyet Sanat,  İnsancıl, Tay, Tan (Yugoslavya), Ortam (KKTC), Türkstar (Almanya), Ünlem, Damar, Eski Edebiyat, Biçem, Şehir, Sözcükler, Varlık, Yaklaşım, Evrensel, Berfin Bahar vb. sanat edebiyat dergilerinde yayınlandı.

      2000’e Doğru Dergisi, Cumhuriyet ve Aydınlık (günlük) gazeteleri ile Anadolu Ajansı’nda muhabirlik yaptı. 1994 yılında Devrek'te, Günlük Bölge Haber Gazetesi'ni kurdu ve halen bu gazetenin sahipliğini ve yazarlığını yapıyor. Sarı Basın Kartı sahibi olan Tığ, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi.

Devrekli Şair Rüştü Onur’un 12.09.1940 tarihinde dostu Necati Cumalı’ya yazdığı mektubunda; “Ey benim mektuplarıyle huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir’de buluşacağız. Her ne pahasına olursa olsun Şehir çıkacak… Şehir, okuyucu kitlesinin karşısına yeni bir atmosferle çıkacak.”diyordu. Ama Onur, ömrü yetmediği (22 yaşında öldü-2 Aralık 1942) için Şehir’i çıkartamamıştı.

       Rüştü Onur’un bu istemini vasiyet kabul eden İbrahim Tığ, dostları Fahrettin Koyuncu, Orhan Tüleylioğlu ile birlikte Devrek’te, Aralık 2004 den itibaren de Şehir Edebiyat Dergisini çıkarıyor. (123. sayıya ulaştı)

       Eserleri: İlk Yaz Vurgunu  (Şiir-1994), Neler Gizliyor Adın  (Şiir-1998), Karabayır (Öykü-2005), Yitik Zaman Düşleri  (Şiir-2006), Rüştü Onur, Yaşamı, Sanatı, Eserleri (Araştırma-2010), Rüştü Onur: Mektubun Avcumda (Mektup-2013, Rüştü Onur: Sanatı / Yaşamı ve Eserleri-2014, Sarıaylar (Şiir-2014)

Rüştü Onur: Benim Şeker Yavrum (Araştırma-2015),Kiraz Aldım Dikmeden/ Devrek Türküleri (Derleme-2017), Sur ve Sır (Şiir-2018)

       Ödülleri:

-Yugoslavya Tan Gazetesi Şiir Özendirme Ödülü

-2011 Raşit Kara Mansiyon Ödülü

-2018 Kemal Özer Jüri Özel Ödülü

       Halen Devrek Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği (ROSAK) Başkanlığını yürüten Tığ, Kızılay Devrek Şubesi ve ADD Devrek Şubesi gibi derneklerin de üyesi. İbrahim Tığ evli ve 2 çocuk babası.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ