Advert
Advert

KESK: OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLSİN

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Zonguldak Şubeler Platformu, OHAL Komisyonu’nun kuruluşunun ikinci yılı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında komisyonun lağvedilmesi istendi.

KESK: OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLSİN
Bu içerik 449 kez okundu.

 

    KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hayri Anıl Çetin, hukuksal süreci geciktiren, savunma almadan ve kendisini yargı yerine koyarak karar veren OHAL Komisyonunun lağvedilerek, haklarında herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlilerinin bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmesi gerektiğini söyledi.

    Zonguldak merkez PTT binası önünde yapılan basın açıklaması konuşan Çetin, "Komisyona yapılan 125 bin 612 başvurudan 4 bin 617 başvuru KESK’li üyeler tarafından yapılmıştır. Bu da başvurular içerisinde yüzde 3,6’ya denk düşmektedir. Komisyon başvurulardan şu ana kadar yüzde 40’ını karara bağlamıştır. Yüzde 40 içinde başvurusu ele alınan KESK’lilerin oranı ise yüzde 0,7’dir. Bu oran 'KESK’lilerin başvurularının karara bağlanması bilinçli olarak mı geciktiriliyor?' sorusunu akla getirmektedir. Bu olasılığın kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Kararlar geciktirilerek ikinci bir cezalandırma yoluna gidilmektedir. Konfederasyonumuza yönelik sendikal ayrımcılığa Komisyon da alet olmaktadır. Zonguldak'ta savcılık tarafında takipsizlik kararı verilen ve haklarında herhangi bir adli ve idari işlem yapılmayan KESK üyesi 5 arkadaşımızın başvurusu ise OHAL Komisyonu tarafından henüz sonuçlandırılmamıştır. OHAL İnceleme Komisyonu’na başvuran kamu emekçileri ne ile suçlandıklarını bilmemektedir. Konfederasyonumuz KESK’e ulaşan bilgi ve belgeler, komisyon kararları ve ihraç edilenlerin aktarımları ihraç listelerinin oluşmasında mülki amirlerin ve kurum idarecilerinin önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu devran böyle sürüp gitmeyeceğine göre asılsız ihbar ve bilgileri ile ihraç sürecine katkı sunan idareciler ile yargı önünde hesaplaşacağımız unutulmamalıdır. OHAL Komisyonu’nun kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesi hukuksuzdur ve bu şekilde verilen kararların kabul edilmesi mümkün değildir. Hukuki niteliği tartışmalı olan OHAL Komisyonu’nun, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal kurumları olan mahkemeleri yok sayarak karar vermesi açık bir Anayasa ihlalidir ve suçtur. Hakkında suça bulaştığı iddia edilen kamu görevlileri ile ilgili tüm hukuki işlemler, kendisini mahkemelerin yerine koyan OHAL Komisyonunca değil, mevcut hukuk sistemi içinde yer alan mahkemeler aracılığıyla yürütülmelidir. Komisyon derhal lağvedilmeli ve haklarında herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. Bu gerçekleşinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Yine kendisini yargı üstü gören, anayasa ve yasalara aykırı hareket eden Komisyon üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ