Advert
Advert

YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI

Dedesinin İstiklal Madalyasını 99 yıl sonra alıp mezarına götürdü

YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
Bu içerik 6618 kez okundu.

     

     Gazetemiz imtiyaz sahibi, şair ve yazar İbrahim Tığ, 1909 yılında askere giden ve 13 yıl 11 ay 6 gün askerde kalarak Çanakkale Savaşı dahil birçok savaşta yer alan ve son olarak Kurtuluş Savaş'ının ardından köyüne geri dönen dedesi gazi Kamil Tığ'a ait İstiklal Madalyası'nı 15 yıl süren yazışma ve mahkeme sürecinin ardından almanın mutluluğunu yaşıyor. İstiklal Madalyasını alır almaz dedesinin mezarına giden İbrahim Tığ, "En büyük gururumuzu yaşıyoruz. Bunun bir ölçütü yok. Bu bambaşka bir şey." dedi.

 

 

     Devrek ilçesinde yerel gazete sahibi ve yazar İbrahim Tığ, 20 yaşındayken Osmanlı askeri olarak askere giden ve 13 yıl 11 ay 6 gün 'er' olarak görev yapan ve 1945 yılında 56 yaşındayken hayatını kaybeden dedesi Kamil Tığ'ın İstiklal Madalyasını alabilmek için 15 yıl önce babasıyla mücadele başlattı. 9 yıl önce babasını kaybeden İbrahim Tığ, 5 yıl önce ilk olarak dedesinin Çanakkale Savaşı'na da katıldığını, Kurtuluş Savaşı sırasında aldığı 'gazilik' unvanını belgeledi. İbrahim Tığ, Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açarak dedesinin gazi, kendisinin de mirasçısı olduğu gibi madalya için gerekli tüm belgeleri toplayarak Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na gönderdi. Yapılan araştırmalar sonucunda, İbrahim Tığ'ın Kurtuluş Savaşı gazisi, 17'inci Tümen Nakliye Taburu askeri Kamil Tığ'ın torunu olduğu ve İstiklal Madalyası'nın da en kısa sürede gönderileceği ifade edildi.

ASKERLİK ŞUBESİNDEN DEDESİNİ MADALYASINI ALDI.

     Dün Devrek Askerlik Şubesi Başkanlığı'ndan aranan İbrahim Tığ'a yıllardır beklediği haber geldi. Annesi Hatice Tığ(73) ile birlikte askerlik şubesine giden İbrahim Tığ, Türk Bayrağı önünde milli mücadelede hizmet eden dedesi gazi Kamil Tığ'ın İstiklal Madalyası'nı 99 yıl sonra Devrek Askerlik Şubesi Başkanı Astsubay Batıkan Alkan'dan aldı. Astubay Alkan'ın göğsüne taktığı madalyayı görünce duygulanan İbrahim Tığ, "Dedem Kamil Tığ aralıksız 13 yıl 11 ay 6 gün askerde savaşmış. Bu ülkenin kurtarılmasında görev alan bir asker. Onun torunu olmaktan bende son derece mutluyum." dedi. Astsubay Alkan da, İstiklal Madalyası'nı kahraman bir gazinin torununa takdim etmekten mutluluk duyduğunu söyleyerek, "Dedenizin kayıtları bulundu. Çok şükür bu şekilde sonuçlandırdık. Bizde çok mutlu olduk sizin adınıza. Tebrik ediyorum. Bu gururu taşıyor olabilmeniz bizim için çok büyük mutluluk vesilesi. İnşallah sizden çocuklarınıza, torunlarınıza güzel bir miras olur. Anlamı, maneviyatı çok büyük bir madalya dedi." dedi.

MADALYAYI DEDESİNE GÖTÜRDÜ

     İbrahim Tığ, ardından halası 94 yaşındaki Durdu Gedik ile birlikte dedesi Kamil Tığ'ın mezarını ziyaret ederek İstiklal Madalyası'nı götürdü. Madalyayı dedesinin mezar taşına koyan İbrahim Tığ ve Dursun Gedik duygu dolu anlar yaşadı. Dedesinin ellerinde bir fotoğrafı bile olmadığını söyleyen İbrahim Tığ, duygularını şöyle anlattı:

     "Aradan geçen 99 yıl sonra bu madalyayı almamız bize ayrıca anlam kattı. Babam öleli 9 yıl oldu. Rahmetli babam, babasının gazi olduğunu çok iyi biliyordu. Bunun madalyasını almak çok istemişti fakat mevcut yasalar buna elvermedi. Yasalarla boğuştu. Babamı kaybettikten sonra ben bunu takip etmeye devam ettim. 5 yılda ben yargı süreci, dedemin gazi olduğunu ispat etme, yargı süreci sürdü. Sonuçta biz haklı çıktık. Dedemiz gerçekten bir gazi. Bu madalyayı da bugün askerlik şubesi başkanlığında bize takdim ettiler. En büyük gururumuzu yaşıyoruz. Bunun bir ölçütü yok. Bu bambaşka bir şey. Bunun ekonomik ölçüsü de yok. Bambaşka duygu. Bugün halamla, akrabalarımla dedemi yaşadık. Ben edebiyatçı ve yazar olarak birçok ödül aldım ama bu benim için en büyük ödül bu oldu."

94 YAŞINDAKİ KIZI MADALYAYI GÖRÜNCE DUYGULANDI

     Askerden geldikten sonra evlenen ve köyde çiftçilik yapan Kamil Tığ'ın 6 çocuğundan hayatta olan tek kızı Dursun Gedik(94) de madalyayı gördüğünde duygulandığını anlatarak, "Biz o öldüğünde çocuktuk. Çok savaşmış babam. Çok mutlu olduk. Kardeşim çok uğraştı ama alamadı. İbrahim sonunda başardı." dedi.  Torunu Makbule Tığ (74) da, "Dedem 13 yıl savaşta kalmış. Dedemi görmüş kadar olduk. Çok büyük mutluluk bizim için. Torunlarımıza güzel bir miras bırakacağız." diye konuştu. (BH-DHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ