Advert
Advert

DEVREK’TE SON “ÇİFTE” USTASI İLE BİRLİKTE MESLEĞİ DE ÖLDÜ

Devrek’te bir ustayla birlikte mesleği de öldü

DEVREK’TE SON “ÇİFTE” USTASI İLE BİRLİKTE MESLEĞİ DE ÖLDÜ
Bu içerik 4780 kez okundu.

 

    -İbrahim Tığ-

     Zonguldak özellikle de Devrek’e özgü üflemeli bir çalgı olan “çifte”nin son ustası da yaşamını yitirdi.

     Devrek’in Çorak Köyü’nde yaşayan 90 yaşındaki ‘Çifte’ ustası Salih İnam bugün yaşamını yitirdi. Devrek’te Salih ustayla birlikte bir meslek daha yok oldu. Zonguldak ve özellikle de Devrek köylerine özgü, “Zonguldak Çiftesi” ya da “Devrek Çiftesi” olarak bilinen eski köy düğünlerinin vazgeçilmez üflemeli bir çalgısı olan “Çifte”nin son ustası da yaşamını yitirdi. Salih, Çifte yaparak hem bu çalgının yapımını hem de bölgeye ait 300-400 yıllık bir mesleği ve geleneği sürdürüyordu.

    Salih İnam dün de 90.yaşına girmişti. Devrek Devlet Hastanesinde 15 gündür tedavi gören Salih İnam evli ve 8 çocuk babasıydı.

   Salih İnam, yarın Çorak Köyü’nde öğle namazı sonrasında aile mezarlığında toprağa verilecek.

    Zonguldak/Devrek Çiftesi nedir?

    Zonguldak , özellikle de Devrek yöresine ait üflemeli bir çalgı olan ÇİFTE, genellikle Ceviz ağacından ya da özlü ağaçlardan yapılıyor. Zonguldak/ Devrek Çiftesi’ni diğer çiftelerden ayıran özellik ise, yan yana iki kamışın bir araya getirilmesiyle değil, bütün olarak ceviz ağacının dalından yapılmasıdır. Bu bütün gövdenin üst bölümünde 6, alt bölümünde de 1 adet ses perdesi (delik) bulunur. Çifte’nin ağza gelecek bölümüne de Patlayık (Patlangaç) ağacından yapılan tek ve küçük bir düdük takılır.

     Bu çifte her ne kadar Zonguldak Çiftesi olarak bilinse de en çok kullanıldığı yer Devrek ve köyleridir. Devrek’te Çifte’yi bilmeyen yoktur. Eski köy düğünlerinin vazgeçilmez çalgısı olan Çifte, davul ve zil eşliğinde çalınır.

    Çiftenin Güneydoğu Anadolu ve Hatay yöresinde de değişik türleri vardır. Bunlar genellikle iki kamışın yan yana getirilmesiyle ve iki ses perdesi olacak şekilde yapılır.

     Çifte nasıl yapılır?

     Çifte Ustası Salih İnam, gazeteci-yazar, derlemeci İbrahim Tığ’a 3 yıl önce

bu üflemeli çalgının yapımını şöyle anlatmıştı:

     “Ceviz ağacının dalı küçük tahtaya benzer şekilde yontulur. Yontulan parçanın ağza gelen bölümü dar (2 cm) ve alt bölümü de geniş (3 cm) olarak yapılır. Daha sonra bu tahtanın kızgın demir parçasıyla üstüne, birinci delik alta geçmek suretiyle 1 cm aralıkla 6 delik açılır. Delik açma işlemi tamamlanan parça üzerine Zeytin yağı sürülerek 1 gece bekletilir. Daha sonra da vernik sürülerek işlem tamamlanmış olur. Çifte’nin düdük bölümü ise, Patlangaç (yöredeki ismi; Şaplayuk, Patlayuk) ağacının özlü dalından yapılır ve genellikle 4,5-5 cm olarak tasarlanır. Çifte’nin boyu ise 20-22 cm arasında olur.

     Düdük ağızda ıslandıktan sonra gövdeye takılır. Çifte’nin üst bölümüne yakılarak süs işlemeciliği de yapılır.”

     Devrek yöresinde halen ünlü “çifte” ustaları ise şunlar: Salih İnam (Çorak Köyü), Cemal Ziya Pürcü (Serdaroğlu Köyü), Sarı Kemal (Karasu-Başlarkadı Köyü), (Topal Osman-Osman Sivri-Yazıcık Köyü) ve Eyüp Cin (Dedeoğlu Köyü).

     Devrek’te yaşayan tek Çifte Ustası Salih İnam’ın bugün yaşamını yitirmesiyle birlikte bir meslek de son buldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
yavuz dibek     2019-03-04 rahmetli babamda çifte ustasıydı onu yazmamışsınız..cafer dibek (yazıcıoğlu köyü)
Hatice Gonca Inam     2019-03-03 Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ