Advert
Advert

ŞANAL: 3 MART’LAR BİR DAHA YAŞANMASIN

 ŞANAL: 3 MART’LAR BİR DAHA YAŞANMASIN
Bu içerik 412 kez okundu.

 

    Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Belediye Başkan Adayı Şenol Şanal, 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu‘da yaşanan ve 263 madencinin yaşamını yitirdiği Grizu patlaması ile ilgili olarak basın açıklaması yayınladı.

    Şanal mesajında, “3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu‘da yaşanan ve 263 madencinin yaşamını yitirdiği Grizu faciasının üzerinden 27 yıl geçti. Acılarımız hala dünkü gibi taze. Ateş düştüğü yeri yakıyor.

    Ne yazık ki ülkemiz ölümlü iş kazalarında Avrupa`da birinci, dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Gelişmiş ülkelerin refah söylemi üzerinden işçi ölümlerini normalleştiren, fıtrat söylemleriyle insanları ölüme razı halde madene girmeye yönlendiren, vicdanlarımızı yaralayan söylemleri hep birlikte defalarca dinledik, tekmeleri izledik. Bununla yetinmediler, başka madenlerde ölenler şehit kabul edilirken bizim çocuklarımızı toprakta bile ezdiler. Soma’da bir günde 2400 maden işçisini kamulaştıran AKP yıllardır küçülttüğü TTK’da Zonguldak’ta 1000 işçinin işe alımını seçim malzemesi yaparak şov haline dönüştürmüştür. Dedik ki bu şehrin ölüsüne de dirisine de sahip çıkacağız. Hayatını kaybeden insanlarımız şehit sayılana kadar, gençlerimiz ölmeden, sakat kalmadan, hastalanmadan sağlıklı ve güvenli madenlerde çalışana kadar mücadelemizi bırakmayacağız.

    Umuyoruz ki 31 Mart’ta yapacağımız seçimle birlikte daha demokratik, daha çağdaş, daha şeffaf bir dönemin önü açılır ve insanlarımız güvenle çalışır ve huzur içinde yaşarlar. İsteğimiz yeni dönemde tüm bu sorunlarımızın ortadan kalkmasına yardımcı olacak, adaletli eşitlikçi, hukuka dayalı yaşamın olduğu bir Türkiye’de hep birlikte mutluluk içinde yaşamaktır.

    Öncelikle 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu‘da maden şehidi olan 263 kardeşimizi ve bu ülkenin kuruluşu ve kalkınması sürecinde ömürlerini harcayan, iş kazası ve meslek hastalıkları sebebi ile yaşamlarını yitiren ve hakkın rahmetine kavuşan tüm madenci kardeşlerimizi saygı, hürmet ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ