Advert
Advert

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ZONGULDAK DEMEK KÖMÜR DEMEK

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ZONGULDAK DEMEK KÖMÜR DEMEK
Bu içerik 2509 kez okundu.

 

      Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldaklılara hitap etti; “Ardından ağıtlar yaktığı nice evladını yer altında kaybeden yüreği yaralı Zonguldak. Zonguldak demek kömür demektir, madencilik demektir. Madencilik; alın terinin, emeğin, belki de en fazla hissedildiği, bu kelimelerin manasını hak ettiği meslekten biridir. Zonguldak ülkemizin en önemli emek şehridir. Burada kazanılan para helal mi, helaldir. Sizlerde alın terinize, bileğinizle, yüreğinizle, helalinden ekmeğini kazanan emekçilerimizsiniz. Emekçinin hakkını gözemek de en başlı görevimizdir. TTK’ya bin 500 işçi alınacağı müjdesini geçtiğimiz yıl yine burada vermiş miydim? İki gün önce gerçekleştirilen kura ile bin kardeşimiz TTK’nın çalışanı oldu mu? Hayırlı ve bereketli olsun. İnşallah kalan 500 kardeşimizin de birkaç ay içinde işlemlerini başlayacak ve böyle bir kura çekilişle onları kadroya alacağız.”

    Havza-i Fahmiye’den kaynaklanan tapu sorunu vardı. Bu konu asırlık bir konu olduğu için özellikle seçim zamanlarında istismar edilmiştir. Hamdolsun bu meseleyi çözmek bize nasip oldu. Bizler bu kanunu sizlerin de talepleriniz olduğu şeklinde düzettik. Kadastro çalışması yaparak hak sahiplerini belirledik. Bundan muzdarip 14 bin vatandaşımız olduğunu tespit ettik, tapularını peyderpey vermeye başladık. Çıkardığımız 2/B ile 11 bin 600 vatandaşımızın başka bir tapu sorununu çözdük. İmar barışıyla 52 bin 484 vatandaşımızın sıkıntısını hallettik. Şehrimizde mülkiyetle ilgili sıkıntıları ortadan kaldırdık.  ,

    Biz Zonguldak’ı tüm kalbimizde sevmekle yetinmedik, Zonguldak’ı tarihinde görülmemiş hizmetlerle kalkındırdık büyüttük. Son 17 yılda 18,5 katrilyon yatırım yaptık. Eğitimde bin 764 adet yeni derslik yaptık. ZBEÜ, 17 fakülte, meslek yüksekokulu kurarak büyüttük. Üniversite öğrenci sayısı iki katına çıkartarak 35 bine yükselttik. Yükseköğretim öğrencilerine 6 bin 666 kişi kapasiteli yurt açtık. Önümüzdeki yıl Çaycuma’da bin, Kilimli’de 300 olmak üzere bin 300 kişilik yurt açıyoruz.

     İhtiyaç sahibi yaşlılar, engelliler, gaziler için 925 milyon kaynakla destek olduk.

    400 yataklı Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’yle birlikte 4 sağlık tesisin inşaatı sürüyor. Kadın doğum ve çocuk Hastalıkları Hastanesi’ni 150 yataklı ek blokla büyüteceğiz.

    4 bin 715 konut projesini hayata geçirildi.

   17 yıl önce 3 atık su arıtma tesisi vardı. Bugün 17 adet atık su tesisi var. Yakında 8 tesisi daha hizmete sunacağız. Ulaşımda 22 kilometreden bölünmüş yol devraldık, 168 kilometre ilaveyle 190 kilometre bölünmüş yol yaptık. Zonguldak-Ereğli yolu, Ereğli-Devrek yolunu iki yıla kadar tamamlıyoruz.

    Filyos Limanı altyapı inşaatında yarıya geldik. Durmak yol yola devam. Filyos Limanı ile Batı Karadeniz’de kombine taşıma hizmeti verilecek. 2023 yılına yetiştirerek hizmete sunacağız.

    Zonguldaklı çiftçilere 411 milyon TL tarımsal destek verdik. Tekneporak, araştırma geliştirme merkezi kurduk. Filyos’a endüstri bölgesi kurulması çalışmaları başladı. Zonguldak’taki 32 bin işyerimize 684 milyon TL’lik prim teşviki verdik.

    Zonguldak Havaalanı’yla da ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Mart’ın ikinci yarısında itibaren inşallah Zonguldak Havaalanına inişler ve uçuşlar başlayacak” dedi.

    Kalabalık arasından “Ereğli’ye gelecek misiniz?” sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ereğli’ye de geleceğim. Sadece benim gelmem değil, sizde çalışacaksınız. Zannedersem Mart’ın 19’u olabilir” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ