Advert
Advert

DEMİRTAŞ: KADIN HAKLARI, UYGAR TOPLUMUN ÖNCELİĞİ!

DEMİRTAŞ: KADIN HAKLARI, UYGAR TOPLUMUN ÖNCELİĞİ!
Bu içerik 283 kez okundu.

 

    CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında, uygar toplumların önceliğinin kadın hakları olduğuna vurgu yapan CHP'li Demirtaş, kadın haklarının, insan hakkı olduğunu ifade etti. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, mesajında şunları ifade etti:

    "Bugün, ABD'de verdikleri emek mücadelesinde hayatını kaybeden 129 kadın işçinin meşalesini taşıyan emekçi kadınların, tarlada, fabrikada, ofiste, sokakta evine ekmek götürmek için ter döken kadınların, Kurtuluş Savaşında sırtında mermi taşıyan vefakâr Anadolu kadınının, mücadele ve azimleriyle adını tarihe yazdıran kadınların günü… 

    Kadınlar, yıllardır sömürüye son vermek, barış, eşitlik, özgürlük ve demokrasi için çalışıyor.  Ancak hala eğitimden mahrum bırakılan, şiddete ve tacize uğrayan, töre cinayetleriyle yaşamlarına son verilen, emeği hiçe sayılan, erken yaşta evliliğe zorlanan milyonlarca kadın var. Pek çok Batı ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını elde eden Türk kadını hala siyasette istenilen noktada temsil edilmiyor. Kadın, AKP iktidarınca, hayatın her alanında hep ikinci planda itilmeye çalışıyor.

    Kadına, annelik görevi ile yetinmesi, erkek egemen politikalara ve  şiddete boyun eğmesini tavsiye eden zihniyet, hala pek çok platformda sesini yükseltebiliyor. Ve demokrasiyi ve kadın haklarını savunanlar zindanlara atılırken, bu çarpık anlayışın temsilcileri devletin üst kademelerinde makamları işgal edebiliyor.   

    “Kadının erkeğe itaat etmesini ibadet sayan Türkiye” hedefine ulaşmak isteyen çarpık zihniyetle de savaşmak zorundayız. Kadının erkekle tam eşit ve özgür olduğu Türkiye idealini korumak ve sürdürmek en önemli görevlerimiz arasında olmalı. Çünkü, kadın haklarının korunması uygar bir devlet ve toplum olmanın önceliğidir.  Unutulmamalıdır ki, Anayasa ile güvence altına alınan kadın hakları insan hakkıdır. Kadın elinin değdiği her şey güzelleşecek, gelişecek, ilerleyecektir...

    Bu duygularla, yaşamımızın her anında varlıkları ile onurlandığımız, mücadeleci ve kararlı duruşları kadar sınırsız destek, sevgi ve şefkatleri ile hayatı güzelleştiren tüm kadınların,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum"

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ