Advert
Advert

TIP BAYRAMI ZONGULDAK'TA KUTLANDI

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Zonguldak Valiliği önünde tören düzenlendi

TIP BAYRAMI ZONGULDAK'TA KUTLANDI
Bu içerik 603 kez okundu.

 

 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Zonguldak Valiliği önünde tören düzenlendi.  Törene, İl Sağlık Müdürlüğü kamu hastaneleri başkanı Ali turan,  Zonguldak Tabip Odası Başkan Vekili Eksal Kargı, Türkiye İşyeri Hekimlerinin Derneği Başkanı Dr.Atınç Kayınova,  Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Şenay Özdolap, BEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Can, başhekim yardımcıları, öğretim üyeleri katıldı.

  Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu.  Zonguldak Tabipler Odası Başkan Vekili Dr. Eksal Kargı 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladığını belirterek şunları söyledi:

14 MART TIP BAYRAMI

 “14 Mart Kurtuluş Savaşında bizde varız diyen hekimlerin başlattıkları Kurtuluş Mücadelesi Ruhunun bir sonucudur. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tip okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları destek vermiştir. Böylece tup bayrami, tip mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Hekimlik, büyük bir fedakârlıkla icra edilen, özveri, sabır ve tahammül gerektiren en kutsal mesleklerden biridir. Bu nedenle tarihin her döneminde önemini ve toplum içindeki saygınlığı korumuştur. Maalesef son yıllarda olumsuz durumlarla daha sıklıkla karşılaşıyor olsak da biz hekimler, halkımızın her dönemde en güvendiği, değer ve destek verdiği, minnet, şükran ama her seyden önemlisi saygı duyduğu kişiler olduğumuz inancımızdan asla vazgeçmek istemiyoruz. insan sağliğinin korunmasi, mevcut sağlık sorunlarının giderilmesi sadece sağlık çalışanlarının değil tüm insanlığın ve tüm toplumun en önemli hedefi olmalıdır. Bunun için de sağlık çalışanlarının çalışma koşulları, mesleki doyum ve refahının ve en önemlisi güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ancak mesleki olarak mutlu, huzurlu ve kendini güvende hisseden bir çalışan mesleğinde verimli ve başarılı olabilir. İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayi amaç edinen bu kutsal, saygının ve onurlu mesleği büyük bir özveriyle yerine getiren hekimlerimizin, 14 Mart Tıp bayramını kutluyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.” Kutlamalar üniversitede yapılan etkinliklerle devam etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ