Advert
Advert

ZONGULDAK’TA 691 KİŞİ GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Zonguldak Valiliği FETÖ Operasyon istatistiğini açıkladı...

ZONGULDAK’TA 691 KİŞİ GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI
Bu içerik 6685 kez okundu.
Advert

    Zonguldak Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında; açığa alınan, gözaltına alınan, tutuklanan ve arananların sayısı açıklandı.

    FETÖ ile mücadelede titizlikle çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada; Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 691 kişinin görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi.  Operasyonlar kapsamında gözaltına alınan 114 kişiden 80’i tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 34 şüphelinin ise halen daha gözaltında olduğu belirtildi. Hakkında yakalama kararı bulunan 7 kişinin ise firari olduğu ve yakalanmaları için çalışma başlattıkları ifade edildi.  

     Valilik’ten yapılan açıklamaya göre, 10 Ağustos 2016 tarihi itibarıyle FETÖ PYD soruşturması kapsamında adli/idari işlem istatistiği şöyle:

EN ÇOK UZAKLAŞTIRMA MİLLİ EĞİTİM’DEN

    23 hakim uzaklaştırıldı, 2 tane aranıyor, 20 tanesi tutuklu, 1 tane adli kontrol altında, 14 savcı uzaklaştırıldı, 5 tane aranıyor, 9 tanesi tutuklu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden 232 uzaklaştırma, 9 gözaltı, 1 tutuklu, işlemi devam eden 9 kişi. Bülent Ecevit Üniversitesi’nden 105 uzaklaştırma, 6 gözaltı, 6 kişinin işlemi devam ediyor. İl Emniyet Müdürlüğü’nden 76 uzaklaştırma, 13 gözaltı, tutuklu 33 ve 13 kişinin de işlemi devam ediyor. TTK Genel Müdürlüğü’nden 53 uzaklaştırma, İl Müftülüğü 44 uzaklaştırma, 1 gözaltı, 4 tutuklu, 1 kişinin de işlemi devam ediyor. Kamu Hastaneleri Birliği’nden 34 uzaklaştırma, 2 gözaltı, 2 kişinin de işlemi devam ediyor. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden 19 kişi uzaklaştırıldı. TTK Genel Müdürlüğü (Emekli Personel) 15 uzaklaştırma, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden 14 uzaklaştırma, 2 gözaltı, 2 kişinin de işlemi devam ediyor. Ereğli Belediye Başkanlığı’ndan 12 uzaklaştırma, Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan 7 uzaklaştırma, 5 tutuklu, 2 adli kontrol. Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan 6 uzaklaştırma, İl Sağlık Müdürlüğü’nden 5 uzaklaştırma, SSK İl Müdürlüğü’nden 4 uzaklaştırma, Batı Karadeniz Bölge Komutanlığı’ndan 2 uzaklaştırma, 2 tutuklu. Zonguldak Gümrük Müdürlüğü’nden 2 uzaklaştırma, 1 gözaltı, 1 kişinin de işlemi devam ediyor.  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden 2 uzaklaştırma. BAKKA’dan 2 uzaklaştırma, 1 tutuklu. 3.Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı’ndan 2 uzaklaştırma, 2 tutuklu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden 2 uzaklaştırma. Valilik’ten Vali Yardımcısı 1 uzaklaştırma, Yüksek Öğretim kredi Yurtlar Kurumu’ndan 1 uzaklaştırma. Basın İlan Kurumu’ndan 1 uzaklaştırma. Meteoroloji İl Müdürlüğü’nden 1 uzaklaştırma. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nden 1 uzaklaştırma. Bilim Sanat ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden 1 uzaklaştırma. Ereğli Kaymakamlığı’ndan 1 uzaklaştırma, 1 tutuklu. Ereğli Liman Başkanlığı’ndan 1 uzaklaştırma. Ziraat Bankası’ndan 1 uzaklaştırma. Zonguldak PTT Baş Müdürlüğü 1 uzaklaştırma olmak üzere toplam 691 kişi kamudan uzaklaştırılırken, 7 kişinin arandığı, 34 kişinin gözaltında 80 tutuklu, adli kontrol 3, serbest 1, işlemi devam eden 34 kişi bulunuyor.

18 KİŞİ FİRARDA

    Öteyandan Zonguldak valiliği tutuklu icmalini de yayınladı. Buna göre; Hakim 20, Savcı 9, Adli Personel 5 olmak üzere toplam 34, 1 Vali Yardımcısı, 1 tuğgeneral, 1 tuğamiral ve 2 albay olmak üzere 4,  emekli emniyet müdürü, komiser, polis memuru olmak üzere toplam 41 kişi, diğer kamu görevlisi 9, sivil 23 olmak üzere genel tutuklu sayısı 112., gözaltılar da ise, askeri personel, emniyet müdürü, komiser, polis memuru,adliye personeli, öğretim görevlisi, diğer kamu görevlisi ve sivil olmak üzere toplam 67 kişi gözaltında bulunuyor. Denetimli serbestlikte ise 8 kişi, 18 kişi de firari olarak kayıtlara geçti.

“İL EMNİYET MÜDÜRÜNÜN ÇALIŞMALARI TAKDİRE ŞAYANDIR”

     Zonguldak Vilayeti FETÖ Mücadelesi İcmali tarafından yapılan açıklamada; “15 Temmuz 2016 akşamı girişilen meşum darbe teşebbüsünün ardından, tüm yurtta olduğu gibi vilayetimizde de, Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) çökertilmesine yönelik faaliyetler hızla ve emin adımlarla yürütülmüştür. O meşum gece ve sonrasında Vilayetimiz çapında herhangi bir aykırı hareket oluşmamış; gerek Emniyet gerekse Jandarma düzleminde, özellikle de bu birimlerimizin başında bulunan yöneticilerimizin büyük gayretiyle sorunsuz olarak sürecin yönetilmesi sağlanmıştır. İl Emniyet Müdürlüğümüzün eleman kıtlığına rağmen yürüttüğü çabalar takdire şayandır. Özellikle kalkışmanın hemen ertesi gününde hızlı bir şekilde Emniyet Teşkilatı içindeki aykırı unsurların açığa alınması, silahsızlandırılması ve pasaportlarının iptali çalışması tüm Türkiye’ye örnek teşkil etmiş, diğer vilayetler de bunu örnek almışlardır. Öte yandan “okunmuş 1 dolarlıklar” konusunu da ilk kez Emniyetimiz ortaya çıkartmıştır. Gerçekten masum olan insanımızın mağdur edilmemesi için bölücü terör örgütünün gizli beyin kadrosu ve yapılanmasının çözümlenmesi konusunda gene ülkemize örnek olacak çalışmalar nihai aşamaya gelmiş bulunmaktadır. Böylelikle terör örgütü kadrolarında bizzat aktif olarak yer alanlarla, bu pisliğe bulaşmamış olanların hukuki zemindeki ayrımını yapmak mümkün olacaktır. Yukarıda anlatılan başarılarına rağmen sanki terör örgütü yandaşlarının gözetildiği şeklinde basında Emniyetimizi baskı altına almaya yönelik bazı yazıların yer aldığı mütalaa edilmektedir. Özellikle bazı terör örgütü yandaşlarıyla ilgili yürütülen ve sonuçlandırılan bir kısım süreçlerin ortaya çıkması üzerine, Emniyetimizi zan altında bırakmak isteyen çabaların arttığı ve yürütülen soruşturmaların saptırılmak istenildiği açıktır. Aşağıda dökümü verilen çalışmaların sonuçlarının incelenmesinden, İl Emniyet Müdürlüğümüzün bölücü terör örgütü FETÖ ile ilgili ne denli başarılı çalışmalar yaptığı görülecektir. Soruşturmaların yönünü saptırmak adına yapılacak çalışmalar da yargısal süreçler içinde gerekli karşılığını bulacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
  KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!