Advert
Advert

TÜM EĞİTİM SENDİKALARININ ORTAK MESAJI: ŞİDDET SONA ERSİN

2 Nisan günü Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu isimli öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi nedeniyle Devrek’te şubeleri bulanan eğitim sendikaları tarafından ortak basın açık

TÜM EĞİTİM SENDİKALARININ ORTAK MESAJI: ŞİDDET SONA ERSİN
Bu içerik 839 kez okundu.

 

 -Sercan KAPUSUZ-

  2 Nisan günü Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu isimli öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi nedeniyle Devrek’te şubeleri bulanan eğitim sendikaları tarafından ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.  

  Devrek’te şubesi bulunan Türk Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen ve Eğitim Sen tarafından Devrek Cumhuriyet Meydanı’nda Necmettin Kuyucu isimli öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesi kınamak adına ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına başta Devrek Belediye Başkanı Çetin bozkurt olmak üzere Devrek’te bulunan eğitim sendikalarının şube başkanları ve üyeleri, çok sayıda öğretmen, daire müdürü, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü ile çok sayıda vatandaş katılarak eğimcilere karşı olan şiddetin sona ermesi için yapılan çağrıya destek oldular. Düzenlenen ortak basın açıklamasında;

  “ İçimiz kan ağlıyor. Şiddet canımızı fazlasıyla acıtmaya başladı. Her gün bir cinayet, her gün bir şiddet haberine tanık oluyoruz. Cehaleti ortadan kaldırmaya çalışan, çocuklara kardeşlik ruhu kazandırmaya çalışan bir meslektaşımızı daha maalesef şiddete kurban verdik. Kendisine emanet edilen çocukları iyi insan yapmaktan başka düşüncesi olmayan Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu öğretmenimiz öğrencisi tarafından bıçaklanarak katledildi. Necmettin Kuyucu’ya Allah’tan rahmet; acılı ailesine, yakınlarına ve tüm eğitim camiasına baş sağlığı diliyoruz. Başımız sağ olsun. Rabbim geride kalan beş aylık çocuğuna, eşine sağlıklı ömür nasip etsin, tüm sevenlerine, ailesine sabır versin.

 Bu olay elbette ilk değil, daha önce de benzeri olayları yaşadık. Yaralama, dayak, taciz olayları eğitimde artarak yaşanıyor. Hz Ali; ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’; Başöğretmen Atatürk; ‘Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en saygıdeğer unsurlarıdır’ demiştir. Öğretmenlerimiz maalesef bugün öğrencisinden korkan bir meslek grubu haline gelmiştir. Öğretmenlerimizin itibarı kaybolmuş, saygınlığı tüketilmiştir. Bu durum eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir. Necmettin Kuyucu öğretmenimiz böyle bir ölümü hak etmek için ne kötülük yapmış olabilir.  Yazık değil mi? Nereye gidiyoruz? Yetkililerin artık tedbir alması gerekir.

  ŞİDDETE HAYIR DEMEK İÇİN, ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR!

  Necmeddin Kuyucu’yu kaybettik. Başka Kuyucu’ları kaybetmek istemiyoruz demek için buradayız. Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır.

  Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.

  Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamu oyuna ilan ediyoruz.

  Okullarda yaşanan şiddetin toplumsal nedenleri göz ardı edilemez. Özellikle son yıllarda toplumdaki gelir adaletsizliğinin ve yoksullaşma oranının artması; halkın gelecek kaygısı ve gençler arasında sisteme dönük güvenin aşınması; kültürel yozlaşma ve yabancılaşma; yazılı ve görsel medyanın şiddet unsuru içeren programlarındaki artışlar, sadece okulları değil, yaşamın bütün  alanlarında yaşanan şiddeti sürekli olarak yeniden üretmektedir. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş  yerlerinde sık sık karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da çepeçevre kuşatmış durumdadır. Eğitim emekçilerini şiddetin hedefi haline getirerek, cinayete kadar varan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olan yanlış politika ve uygulamalara son verilmesi gerektiği açıktır. Türkiye’nin her yerinde okullarda birbirine benzer şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmenlerin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Artık sabırlar tükendi! Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir. Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!  Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önlenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz.

   Şu hususun da dikkatlerden kaçırılmamasını özellikle belirtiyoruz: Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. Burada Gebze’de yaşanan münferit hadiseler üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissiyatımızdan kimse şüphe etmesin.

   Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır.

  Tekrar Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Hükümete çağrıda bulunuyoruz:

   ARTIK SABIRLAR TÜKENDİ!

  Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir.

  Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz!

  Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önlenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz.

  Necmettin Kuyucu öğretmenimiz başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor; şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyor ve eğitim çalışanlarına şiddeti lanetlediğimizi kararlılıkla ifade ediyor ve bir daha benzeri hadiselerle kamuoyunun gündemine gelmemeyi diliyoruz.

  Unutmayalım; öğretmene sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.” denildi

 

 

                                                                                

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ