Advert
Advert

DEVREKLİ ÖĞRENCİLER İLK 60’A GİRMEYİ BAŞARDI

Devrek Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi 17 ülkeden 5 bin 999 gencin katılımıyla düzenlenen ‘Yapay Zeka’ temalı 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda 60. oldu.

DEVREKLİ ÖĞRENCİLER İLK 60’A GİRMEYİ BAŞARDI
Bu içerik 871 kez okundu.

  

  -Sercan KAPUSUZ-

    Devrek Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi 17 ülkeden 5 bin 999 gencin katılımıyla düzenlenen ‘Yapay Zeka’ temalı 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda 60. oldu.

   10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Samsun ilinde gerçekleşen 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına bu yıl Tunus, Gürcistan, Ukrayna, Lübnan, Bangladeş, Bosna Hersek, Gambiya, İran, Zambiya, KKTC, Pakistan, Yemen, Kazakistan, Cezayir, Romanya, Turks ve Caicos Adaları ve Türkiye´de dahil olmak üzere 17 ülke, 878 kurumdan 5 bin 999 yarışmacıya ait 3 bin 848 robot katıldı. Yarışma lise ve üniversite öğrencilerinin bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesinin yanı sıra endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşıyor.   

    12 KATEGORİDE YARIŞTILAR

  Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ‘Yapay Zeka’ Temalı 13.Uluslararası MEB Robot Yarışması, Temalı Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansız Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje olmak üzere toplam 12 kategoriden oluşuyor.

    İKİ TAKIM YUMURTA TOPLAMAK İÇİN TER DÖKTÜ

 Devrek Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Müdür Yardımcısı (Bilişim Teknolojileri Öğretmeni) Dilek Çayırlı, danışmanlık yaptığı 2 robot takımı ile birlikte 12 kategoriden biri olan Yumurta Toplama (CarettaCaretta) kategorisinde yarıştılar.  Devrek Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi öğrencileri Berkay Kaptan ve Batu Gedik "BeBa" ; Talha Kara ve Yusuf Can Çukur "CarettaLover" adlı robotları ile yarışma pistinde yerlerini aldılar.

    İLK 60’ŞA GİRMEYİ BAŞARDILAR

  Berkay Kaptan ve Batu Gedik "BeBa" ; Talha Kara ve Yusuf Can Çukur "CarettaLover" adlı robotları Yumurta Toplama (Caretta Caretta) Kategorisinde ilk turu başarıyla geçerek ikinci turda yarışmaya hak kazandı. İkinci turda yarışan öğrenciler bu turda elenerek bu kategoride yarışan ilk 60 robot arasına girmeyi başardı.

  ROBOTLAR GELECEKTE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYACAK

    Dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi için aynı salonda düzenlenen törende konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, Türkiye´nin güçlü olması gerektiğini söyledi. Vali Osman Kaymak, güçlü Türkiye için ise çok üretim yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Gençlerimizin robot alanda ortaya koydukları başarı bizleri mutlu etti. Gençlerimiz bizlere gelecek için büyük ümit veriyor. Güçlü Türkiye için öğrencilerimizin ürettiği robotlar gelecekte büyük önem taşıyacak." dedi.

     Ardından Vali Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ve protokol üyeleri öğrencilere hediyelerini dağıttı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ