Advert
Advert

KANTARCI: DAHA ÇOK YOL KAT ETMEMİZ GEREKİYOR

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Meclisin yüz yıla yakın bir zamandır açık olmasına karşın eşitlik, kardeşlik ve demokrasinin hüküm sürdüğü barış dolu bir ülke olmak için Tü

KANTARCI: DAHA ÇOK YOL KAT ETMEMİZ GEREKİYOR
Bu içerik 466 kez okundu.

 

  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, “Meclisin yüz yıla yakın bir zamandır açık olmasına karşın eşitlik, kardeşlik ve demokrasinin hüküm sürdüğü barış dolu bir ülke olmak için Türkiye’nin epey daha yol kat etmesi gerekiyor” dedi.

  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı yayımladığı mesajda, “Millet egemenliğinin tecellîgâhı olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 99. yılını kutluyoruz. Ulu Önder Atatürk ve arkadaşlarının ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek kurduğu TBMM’nin açılışının üzerinden 99 koca yıl geçmiş olmasına karşın, Türkiye’de adalet, insan hakları, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, halk iradesi gibi kavramlar ne yazık ki hâlâ tartışılıyor. Meclisin yüz yıla yakın bir zamandır açık olmasına karşın eşitlik, kardeşlik ve demokrasinin hüküm sürdüğü barış dolu bir ülke olmak için Türkiye’nin epey daha yol kat etmesi gerekiyor” dedi.

  BİRÇOK ALANDA BÜYÜK OLUMSUZLUKLAR YAŞANIYOR
  Dünyada Çocuk Bayramı kutlayan tek ülke olmalarına karşın çocuk hakları alanında büyük sıkıntılar yaşandığını dile getiren Kantarcı, “Aile içi şiddetten, cinsel istismara, çocuk emeği sömürüsünden niteliksiz eğitime kadar birçok alanda büyük olumsuzluklar yaşanmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 50 bin çocuk sokakta yaşamakta,  10 bin çocuk dilendirilmektedir. Yoksul fertlerin yüzde 44,3’ünü çocuklar oluşturmaktadır. Türkiye’de, devletin resmi verilerine göre çalışan çocuk sayısı 893 binin üzerine çıkmıştır. Erken yaşta evliliklerin yaygın olarak görüldüğü ülkemizde, her 3 evlilikten biri çocuk evliliğidir. Çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçları ne yazık ki artış göstermektedir. Çağdaş, sosyal bir hukuk devleti için asla kabul edilemez olan bu durum ivedi olarak çözüm beklemektedir. Ne yazık ki şu ana kadar bu doğrultuda radikal adımlar atacak bir irade ortaya çıkmamıştır” dedi.

  SİYASET KURUMU DEMOKRATİKLEŞMENİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL
  Kantarcı açıklamasını, “TBMM’nin kuruluşunun 99. yılında, sorumsuz siyasetçiler ülkenin esaslı meselelerine çözüm üretmek yerine, ne yazık ki ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı dil kullanarak toplumsal gerilimler yaratmakta, siyasal hayatın demokratik bir nitelik kazanmasını engellemektedir. Siyaset kurumu içine düştüğü bu kısırlık nedeniyle, ne yazık ki, ülkemizin tüm kurum ve kurallarıyla işleyen eksiksiz bir demokrasiye sahip olmasının önündeki en büyük engel durumundadır. Ülkeyi yönetenlerin başta demokratik tahammül, seçmen iradesine saygı, farklı fikirlere hoşgörü, çeşitlilik içinde birlik gibi kavramları içselleştirmeden Türkiye’nin çağdaş demokratik bir ülke olması zordur. Bizler her koşulda, çağdaş dünyanın değerleriyle kucaklaşmış, laik, demokratik, eşit, özgür, tam bağımsız bir ülke talebini her fırsatta dile getireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz Çaycumalılar olmak üzere tüm halkımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, Ulu Önder Atatürk ve yüce meclisi kuran kahramanların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek tamamladı.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK