Advert
Advert

5. ULUSLARARASI HİTİT KOŞUSU YAPILDI

5. ULUSLARARASI HİTİT KOŞUSU YAPILDI
Bu içerik 676 kez okundu.

 

-Faik Mekik-

    Çorum Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Hitit Koşusu yapıldı.

    Devrek’ten 5 hemşerimiz de Hitit koşusuna katıldı. Koşuya katılanların arasında 5 kıtada maraton koşan 92 yaşındaki Devrekli Atlet Safter Kartoğlu’da vardı.

  28 Nisan 2019 tarihinde 10 km Hitit Koşusu'na katılan hemşerilerimizin dereceleri şu şekilde:

   Faik mekik 1.05.01

   Emin Tatbul 1.06.04

   Eray Ocakçıoğlu 1.08.32

   Serkan Albayrak 1.08.32

   5. Uluslararası Hitit Koşusu iki farklı kategoride yaklaşık 1600 sporcunun katılımı ile yapıldı.  3 bin metre halk koşusu ve 10 bin metre kategorilerinde yapılan yarışlara yerli ve yabancı sporcular büyük ilgi gösterdiler.  Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Hitit koşusunun Anadolu’da yapılan en büyük ve en başarılı spor organizasyonlarından birisi olduğunu belirtti,’’ Hitit koşumuz 3 yıldızlı bir koşu unvanını aldı. Hitit koşusu için bu yıl bin 600 kişi kayıt yaptırdı. Bugün bu güzel şehirde sporun barışa, kardeşliğe olan katkısını sporcularımız ve Çorumlularla paylaşacağız" dedi.  Organizasyonda ayrıca engelli sporcular için de temsili olarak yarış düzenlendi. Engellilerle beraber AK Parti Çorum milletvekilleri Erol Kavuncu ve Oğuzhan Kaya, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer de koştu’’. 
   Hitit Koşusuna 5 kıtada Maraton koşmuş en yaşlı milli atlet olan 92 Yaşındaki Safder Kartoğlu ve 5 kıtada 5 maraton, 5 zirve yapan Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı ve maraton koşucusu milli sporcu Necdet Turhan da katıldı.  Milli Atlet Safder Kartoğlu, 16 ülkede maraton koştuğunu, yurt içinde değişik koşulara katıldığını belirterek, özellikle Çorum Hitit Koşusu’na isteyerek katıldığını, her yıl Çorum’da olacağını belirterek, bu koşuyu yaşamının sonuna denk sürdüreceğini söyledi. 
   2003 yılında koştuğu New York Maratonu'nda, iki yıl sonra 94 yaşında tekrar koşacağını açıklayan Kartoğlu, o maratonu bitiren en yaşlı atlet unvanına kavuşacağını ifade ederek, "Gel 94 yaşım gel diyorum" ifadelerini kullandı.  Milli Sporcu Necdet Turhan ise, yıllardır atletizm ve maraton yaptığını kaydederek, 2017 yılında tamamladığı 5 kıtada 5 maraton, 5 zirve projesinin olduğunu hatırlattı.  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ