Advert
Advert

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ’NDE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONFERANSI

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ’NDE BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONFERANSI
Bu içerik 1102 kez okundu.

 

    Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler birimi ile İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele biriminin katılımıyla, ‘Bağımlılıkla Mücadele’ konulu bir konferans gerçekleştirildi.

    26 Nisan Cuma günü gerçekleşen konferansta, madde bağımlılığının genel çerçevesi ve üniversitelerin bağımlılıkla mücadele hususundaki sorumluluğu üzerine konuşan Diş Hekimliği Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Emre Bodrumlu, bağımlılığın bireysel değil toplumsal bir problem olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bağımlılığın sadece uyuşturucuyla sınırlı olmadığını alkol, tütün ve dijital bağımlılıkların da bulunduğunun altını çizdi. Bodrumlu, bağımlı olmayan bireylerin bağımlılık sürecine girme risklerinin düşürülmesi amacıyla bu tip konferansların düzenlendiğini söyledi.

    Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Aslan, bağımlılığı bir nesneye, kişiye ya da bir şeye duyulan önlenemez istek olarak tanımlayarak; bağımlı olunan şeyler, bağımlılık döngüsü, tanı kriterleri, risk faktörleri, korunma yolları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

    İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü J. Asb. Kd. Bçvş. Abdurrahman Atılgan ise, bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlı kişilerin özellikleri hakkında bilgi verdi. Atılgan, konuşmasında bağımlılık yapan madde kullanımının sonuçları ve alınması gereken tedbirlerden bahsetti. Atılgan, kolluk kuvvetleri ve bireylerin ortaklaşa hareket etmesinin bağımlılıkla mücadeledeki önemine de değindi.

    Konferans, Dekan V. Prof. Dr. Emre Bodrumlu tarafından Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Aslan ve J. Asb. Kd. Bçvş. Abdurrahman Atılgan’a katkılarından dolayı teşekkür belgelerinin takdimiyle sona erdi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ