Advert
Advert

DEVREK’TE 6.5 TON TOHUM DAĞITILDI

Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce % 50 hibeli 6.5 ton Yonca Tohumu dağıttı.

DEVREK’TE 6.5 TON TOHUM DAĞITILDI
Bu içerik 2365 kez okundu.

 

  -Sercan KAPUSUZ-

   Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce  % 50 hibeli 6.5 ton Yonca Tohumu dağıttı.

   Programa,  İlçe Tarım ve Orman MüdürüRıfat Verim,  İlçe Tarım ve Orman  Müdürlüğü teknik personelleri ile çiftçiler katıldı.

   Programda bir konuşma yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Verim;  "Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında dağıtımını yaptığımız yonca tohumları ile yem bitkileri arasında önemli bir yere sahip olan yoncanın ekilişini artırarak kaba yem açığının kapatılmasını amaçlamaktayız. Bir hayvancılık işletmesinde ekonomik yem sağlamada ilk başvurulacak kaynak, yem bitkisi olmalıdır. Çok yıllık bir yem bitkisi olan yonca iyi beslenme özelliği ve yüksek veriminden dolayı yem bitkilerinin kraliçesi olarak adlandırılır. Yonca, diğer yem bitkilerine oranla protein, vitamin ve mineral maddelerce daha zengindir. Değerli bir yem bitkisi olan yoncadan ot, silo yemi, pelet yem, yonca unu, erozyona karşı ve yeşil gübre olarak yararlanılır. Üreticilerimiz ekim esnasında teknik personellerimizin vereceği teknik bilgilere dikkat ederek mibzerle ekimde dekara 2-2,5 kg. serpme ekimde dekara 3-4 kg. ekim yapacaklardır.

  Geçtiğimiz günlerde Devrekli çiftçilerimize İl Özel İdresi’nin de desteği ile % 50 hibeli tohum dağıtımı yapılacağı  müjdesini vermiştik. İlçe Tarım ve Orman  Müdürlüğü  olarak çiftçilerimize kilosu 17 TL’den 6.5 ton yonca tohumu dağıtarak bu desteği gerçekleştirmiş olduk.  Kaba yem temininde nakliyenin de maliyete binmesi, ilimiz hayvancılığında karlılığa olumsuz etki edeceğinden ilimizde yerinde yem bitkisi üretimini artırıcı faaliyetlere devam edilecektir. Dağıttığımız bu tohumlarla üreticilerimizin kaliteli ve bol ürün elde etmelerini temenni ediyor, hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

  Daha önceden tohumluk için başvuruda bulunan üreticilerimize tohumlarının dağıtımının ardından program sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK