Advert
Advert

DEMİRTAŞ: YAŞASIN 1 MAYIS!

DEMİRTAŞ: YAŞASIN 1 MAYIS!
Bu içerik 442 kez okundu.

 

     CHP Zonguldak Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP sözcüsü Ünal Demirtaş,1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajında CHP’li vekil: “1 Mayıs, alın teri ile çalışan, onuruyla iş ve aş mücadelesi veren  milyonlarca işçinin bayramıdır.1 Mayıs, işçilerin hak arama mücadelesinin sembolüdür. Yaşasın 1 Mayıs!” dedi. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP sözcüsü Ünal Demirtaş, mesajında şunları ifade etti:

“EMEK EN YÜCE DEĞERDİR!

    1 Mayıs, fabrikada, tarlada, hastanede, okulda yani hayatın her alanında alın teri ile çalışan, emeğiyle değer üreten, onuruyla helal para kazanan binlerce işçinin bayramıdır. Bu bayram işçilerimizin, yoksulluk sınırının altında ücretlerle çalıştırılan emekçilerimizin haklı taleplerini bir kez daha dile getirecekleri gündür.

    İçinde bulunduğumuz süreç, işçilerin açlık sınırının altında ücretlerle çalışmaya mahkum edildiği, hatta emekçilerin kazanılmış haklarına karşı yoğun bir saldırı yaşandığı bir süreçtir. Çalışma hayatının en temel iki ögesi olan iş güvencesi ve insanca yaşanacak bir ücret, yıllardır çözülmeyen sorunlarıdır.

    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre; 2018 yılında en az 1923 işçi,2019 yılının ilk üç ayında ise en az 392 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Yıllardır dile getirilen iş güvenliği önlemleri yeterli düzeyde alınmamakta, para kazanma hırsı işçilerin can güvenliğinden daha ön planda tutulmaktadır. Çalışma hayatının diğer temel sorunu olan insanca yaşayacak bir ücret almak ise ülkemizde neredeyse hayal olmuştur. TÜRK-İŞ tarafından yapılan araştırmaya göre, Nisan ayı açlık sınırı 2 bin 107 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 863 TL olarak açıklanmıştır. Bugün ülkemizde asgari ücret 2 bin 20 TL’dir. Milyonlarca işçi açlık sınırının altında bir ücretle çalışmaktadır. Bu açıkça bir kölelik düzenidir.

KIDEM TAZMİNATINA DOKUNMA!

    İşçilerin içinde bulundukları bu zor durum yetmezmiş gibi son olarak da kazanılmış hakları ellerinden alınmak istenmektedir. AKP, basiretsiz ekonomi yönetiminin bedelini işçilerimize ödetmek istemekte ve işçilerimizin kıdem tazminatına fona devir ederek el koymaya çalışmaktadır. Yıllardır, Türkiye’nin önde gelen işçi sendikaları ve konfederasyonları tarafından kıdem tazminatının “kırmızı  çizgi“ olduğu ifade edilmişken, ısrarla kıdem tazminatının AKP tarafından fona devredilmek istenmesi aslında işçiye, emekçiye emeğin, alın terinin karşılığı olan yılların birikimi kıdem tazminatına gözünü dikmesinden bellidir. İşçilerimizin anasının ak sütü gibi helal olan kıdem tazminatına AKP’nin dokunmasına asla izin vermeyeceğiz.

CHP, EMEKÇİLERİN YANINDA!

    Cumhuriyet Halk Partisi olarak emekçilerin kazanılmış haklarına dokunacak, onları yok edecek ya da tırpanlayacak hiçbir düzenlemeye geçit vermeyecek, işçilerimizle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Eşitsizlik ve adaletsizliğin olmadığı, emeğin sömürülmediği bir Türkiye ve Dünya umuduyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK