Advert
Advert

VALİ BEKTAŞ: ŞEHİRLERİN BİR HEDEFİ OLMALI

Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından bu yıl 6.sı bilim insanı Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen Farabi VI. Ar-Ge ve İnovasyon Pazarı gerçekleşti.

VALİ BEKTAŞ: ŞEHİRLERİN BİR HEDEFİ OLMALI
Bu içerik 460 kez okundu.

 

 Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından bu yıl 6.sı bilim insanı Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlenen Farabi VI. Ar-Ge ve İnovasyon Pazarı gerçekleşti.

  Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenen, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Eğitim Tanıtım ve Program Değerlendirme Müdürü Ercan İbrahim Orhan ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın konuşmacı oldukları açılış törenine; Vali Erdoğan Bektaş, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Yardımcıları, sektör temsilcileri, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

  Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı açılış konuşmasında, 6.sı düzenlenen Farabi Proje Pazarına bu yıl 162 projenin başvurduğunu ve bunlardan 84 tanesinin sergilendiğini belirterek, Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olması dolayısıyla onun anısına özel ödül verileceğini açıkladı. Proje kültürümüzü geliştirmek zorunda olduğumuzu vurgulayan Prof. Dr. Çufalı, Türkiye’nin jeopolitik konumu itibariyle dinlenmek gibi bir lüksümüzün bulunmadığını ifade etti. Çufalı, proje pazarının hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

  Vali Erdoğan Bektaş ise, şehirlerin ve şehirleri oluşturan kurumların bir hedefinin olması gerektiğine dikkat çekerek, yeni bilgi, düşünce ve projelerin çok çabuk gelişip yayıldığını ve bunların sanayileşip ticarileşerek hayatımıza etki eder hale geldiğini söyledi. Bektaş, bu konularda dünyada söz sahibi olabilmek için projeler geliştirmek zorunda olduğumuzu vurgulayarak, kamu-özel-üniversite iş birliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizerek; “Teknopark bünyesindeki hocalarımızla işbirliği yaparak, Kalkınma Ajansımızın da ön ayak olduğu bir dizi çalışmayla strateji belirlemeye çalışıyoruz” dedi.

  Davetli konuşmacıların sunumuyla devam eden açılış töreninin ardından, katılımcıların proje sunumları için Farabi Spor Salonu’na geçildi.

  Vali Erdoğan Bektaş ve Rektör Çufalı proje stantlarını ziyaret ederek projelerle ilgili bilgiler aldılar. Katılımcılar kendileri için hazırlanan stantlarda yaptıkları projeleri tanıttılar. Jüri üyeleri stantları tek tek gezerek, proje sahiplerinden projenin amacını, hedefini, nasıl yapıldığı konusunda bilgiler aldı. Çeşitli kıstaslara göre bir değerlendirme yapılarak, dereceye giren projeler belirlendi.

  Ödül töreninde söz alan Rektör Çufalı, etkinliğin gerçekleştirilmesinde kurumsal ve bireysel olarak destek veren herkese teşekkür ederek, bu ödüllerin öğrencilerin gelecekte gerçekleştirecekleri daha büyük projeler için önemli bir aşama olduğunu söyledi. Gençlere proje geliştirmeleri için çağrıda bulunan Prof. Dr. Çufalı, projede dereceye girip ödül alanları tebrik etti.

  Ar-Ge Proje Pazarına destek veren sponsorlara teşekkür plaketi takdiminden ardından ödül törenine geçildi.

  Farabi VI.  Ar-Ge ve İnovasyon Pazarı etkinliğinde, birinci, ikinci ve üçüncülük ödülleriyle birlikte, mansiyon ödülü ve büyük ödül “Fuat Sezgin Özel Ödülü” olmak üzere toplam beş ödül dağıtıldı.

  Ödül alan projeler:

  Prof. Dr. Fuat Sezgin Özel Ödülü: Selçuk Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi işbirliği ile “WC-Co Malzeme Kullanımının Azaltılarak Ekonomik Olarak Kompozit (çelik/tungsten karbür) Kesici Takım Üretimi” Projesi ile Öğr. Gör. Dr. Harun Koçak, Öğr. Gör. Dr. Mehmet Subaşı ve Doç. Dr. Çetin Karataş

  Birincilik Ödülü: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, “Mars yüzeyine pasif Auto-Gyro Kontrollü İniş Yapan Model Uydu Tasarımı ve Üretimi” projesi ile Grizu-263 Uzay Takımı.

  İkincilik Ödülü: Karabük Üniversitesi’nden “MiniTube” başlıklı proje ile Öznur Urfan ve Gökhan Toprak.

  Üçüncülük Ödülü: Karabük Üniversitesi’nden “Otonom Keşif Dronu”  projesi ile Emrah Bayındır.

  Mansiyon Ödülü: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Özel Teşebbüs Ortak Çalışması “Deri Sanayisinde Piklaj İşleminde Kullanılan Ham Deri İşleme Dolaplarının Malzeme Kalitesi ve İş Sağlığı Bakımından Geliştirilmesi” projesi ile Orhan Çemberci ve Bülent Haner.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ