Advert
Advert

PROF. DR. ÖVGÜN AHMET ERCAN DEVREK’E GELDİ

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, gazetemi sahibi, şair-yazar İbrahim Tığ’ın daveti üzerine Devrek’e geldi.

PROF. DR. ÖVGÜN AHMET ERCAN DEVREK’E GELDİ
Bu içerik 1296 kez okundu.

 

     Yeter KÖMEÇÇİ-

     Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, gazetemiz sahibi, şair-yazar İbrahim Tığ’ın daveti üzerine Devrek’e geldi.

     Bosna-Hersek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Nidzara Ercan ile birlikte Devrek’e gelen Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan, “Devrek’i çok sevdiklerini” ifade ettiler.

     İbrahim Tığ konukları Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ile eşi Nidzara Ercan’a Devrek’in kültürel ve sanatsal yönleri hakkında bilgiler verdi. Bastoncular Çarşısı, Baston Ustası Tansel Işık’ın mekanı ve şehri gezdirdi.

IŞIK’TAN BASTON YAPIMI HAKKINDA BİLGİ ALDI

     Devrekli baston ustası Tansıl Işık’ın mekanını ziyaret eden konuklar burada Devrek’ün ünlü bastonları hakkında bilgi aldı. Konuklara bastonun ağacından kesiminden başlayarak son kullanıma kadar olan süreci anlatan Tansel Işık, Devrek bastonlarının en büyük özelliğinin ‘Yılanlı’ olmasıdır, dedi.

    Bugün ülkede ve dünyada Devrek Bastonunun haklı bir üne kavuştuğunu, bu geleneğinde babadan oğula, ustadan çırağa geçerek sanata dönüştüğünü ifade eden baston Ustası Tansel Işık, Devrek bastonlarının özelliği nedir?, sorusunu da şöyle yanıtladı: “Devrek bastonunun ana özelliği ham maddesidir. Yurdumuzun Batı Karadeniz Bölümü’nde, bir tür maki olan, meyveleri de sağlık açısından son derece faydalı olan kızılcık ağacının dallarından yapıyoruz bastonu. Ağacın yaklaşık 7-8 yaş civarındaki dalları, sadece Kasım ve Aralık aylarında kesilerek 2 yıl kurutuluyor. Daha sonra her biri tek tek el yordamıyla doğrultuluyor. Doğrultulan bu ağaçlar, ayrıştırılıyor, sınıflandırılıyor ve yapacağınız modele göreişlem başlıyor.  En ince ve işlemeli bastonumuz dahi kızılcık ağacının özelliği neticesinde rahatlıkla kullanılabilir. Esner ama kırılmaz.  Yani bir bastonu yapmak 2 yılımızı alıyor.”

     Bastonun Kızılcık ağacından yapılmasının özel nedenini de anlatan Tansel Işık, bu ağacın lifli, esnek ve sağlam oluşunu tercih nedenimizdir, dedi. Işık şöyle devam etti: “Kızılcık ağacı bizim için bulunmaz bir nimet. Son derece esnek, sağlam, beyaz bir ağaç olması sebebiyle bastonu istenilen incelikte işlemeye elverişli bir ağaçtır. Ve bunun üzerinde birçok farklı motif ve çalışma yapabiliyoruz. Devrek bastonunun en çok üretilen modeli sap, gövde ve uç olmak üzere bu 3 parçadan oluşan modeldir. Gövde, kızılcık ağacı, saplar genelde ceviz ağacı ya da ona yakın sağlamlıkta ağaç, kemik, metal gibi malzemeler; en uç kısım ise manda boynuzu veya sert plastikten oluşur.”

DEVREK SİMİDİ GERÇEKTEN DOYURUCU

     Daha sonra konuklarını Katık Kahvaltı Salonunda ağırlayan İbrahim Tığ, burada onlara Devrek Simidi, kaşar peynir vb. gibi ikramlarda bulundu.

     Tığ, Devrek simidi hakkında bilgi verdi. Devrek Simidinin tarihinin 1800’lü yıllara kadar dayandığını belirten Tığ, “Devrek Simidi’nin en belirgin özelliğinin tavada ve dut pekmezi ile haşlanarak  hazırlanmış olmasıdır”dedi.

     Övgün Ahmet Ercan ve eşi, Devrek simidinin gerçekten güzel ve doyurucu bir özelliğe sahip olduğunu, ifade etti.

DEVREK DENİLİNCE AKLIMA İLK RÜŞTÜ ONUR

     Konuklar daha sonra Devrek Cumhuriyet Alanı’nda bulunan Devrekli şair ve yazarlar Rüştü Onur ile Müfide Güzin Anadol hakkında İbrahimTığ’dan bilgi aldı. Yılmaz Erdoğan’ın “Kelebeğin Rüyası” filmini izlediğini belirten Prof. Dr. Ercan, Devreklilerin sanatçılarına, şair ve yazarlarına sahip çıktıklarını ve onların büstlerini şehrin ortasına koymaları da bunun bir kanıtı olduğunu söyleyen Ö. Ahmet Ercan, “Şehirler şair ve yazarlarıyla anılır. Benim Devrek denilince aklıma ilk Rüştü Onur geliyor. 22 yıllık ömrüne sığdırdığı şiirlere ve mektupları geliyor. İbrahim Tığ olarak sizlerinde şairinize sahip çıkmanız ne güzel, övgüye şayan bir tavır. Ne iyi ettiniz de onu, o güzel şairi günyüzüne çıkardınız. Ne mutlu size. Ülkeler sanatçısına, sanatlarına, kültürlerine sahip çıkmakma yükümlüdür, Mustafa Kemal Atatürk de ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür’ diyerek kültürlerin milletlerin yaşamlarındaki önemine işaret etmiştir”diye konuştu.

ZONGULDAK’TA EN FAZLA 6.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR

     Prof. Dr. Ercan, Zonguldak’ta  yapılaşmada göz önünde bulundurulması gereken deprem büyüklüğünün 6.5 olduğunu, söyledi.

     Ercan şöyle konuştu: “Zonguldak Göreceli Güvenli İller arasında yer alıyor. Dolayısıyla yapılaşmada göz önünde bulundurulması gereken deprem büyüklüğü 6.5’tir. Devrek 1.derece deprem bölgesinde yer alıyor, deprem dönüşüm aralığı 60-80 yıldır. Zonguldak için önerilen deprem büyüklüğü 6.5 ve en büyük yıkım gücünün de VIII’dir. Yani bu değerler göz önüne alınarak yapılaşma yapılmalıdır.”

     Daha sonra İbrahim Tığ, konuklara birer Devrek bastonu ile kitaplarından hediye etti. Övgün Ahmet Ercan da, Tığ’a iki yeni kitabını hediye etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ