Advert
Advert

ŞEHİR, 128. SAYISIYLA OKUR KARŞISINDA

Devrek’te 15 yıldır yayın hayatını sürdüren aylık kültür ve edebiyat dergisi Şehir’in Mayıs 2019 tarih ve 112.sayısı okur karşısında.

ŞEHİR, 128. SAYISIYLA OKUR KARŞISINDA
Bu içerik 856 kez okundu.
Advert

 

      Yeter KÖMEÇÇİ-

      Devrek’te 15 yıldır yayın hayatını sürdüren aylık kültür ve edebiyat dergisi Şehir’in Mayıs 2019 tarih ve 112.sayısı okur karşısında.

      Devrekli şair Rüştü Onur, 12 Eylül 1940'ta Necati Cumalı'ya yazdığı mektubunda, “Ey benim mektuplariyle huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir'de buluşacağız. Her ne pahasına olursa olsun Şehir çıkacak… Şehir okuyucu kitlesinin karşısına yeni bir atmosferle çıkacak.” diyordu. Ancak Rüştü Onur, çıkarmayı çok istediği “Şehir” dergisini, ömrü yetmediği için çıkaramamıştı. O'nun bu isteğini kendimize bir vasiyet kabul ederek Şehir’i Aralık 2004 tarihinden itibaren yayınlıyoruz. Zonguldak'ın tek edebiyat dergisi olan Şehir, şiirin merkezde olduğu bir şiir dergisi anlayışıyla, bir derya olan Türk şiirine katkı sunmaya çalışıyor.

     Şehir’in kapak ve dosya konusu; Büyük Halk Ozanı Pir Sultan’ın, “Şu karşı yaylada göç katar katar/ Bir yiğidin derdi serinde tüter / Bu ayrılık bana ölümden beter / Geçti dost kervanı eyleme beni” dediği gibi büyük ressam Bedri Karayağmurlar’ın “Göç” tablosu yer alıyor. Derginin arka kapağında ise  ölümünün 17.yıldönümü nedeniyle Aşık Mahzuni Şerif’in fotoğrafı ve “Ağlasam mı” adlı şiiri yer alıyor.

      Dergide yazılarıyla; Barış Erdoğan, Hüseyin Alemdar, Hayrettin İvgin, Asım Öztürk, Mehmet Özçataloğlu, Dr. Halil Atılgan, Tahsin Şimşek, Hasan Devrim, Hasan Akarsu,

     Şiirleriyle; Halil İbrahim Özcan, Bülent Güldal, Ömer Akşahan, Damar Orhan Özgül, Fahrettin Koyuncu, Şerif Tezgörenler, İbrahim Tığ, Arif Madanoğlu, Yunus Sarıgül, Gülderen Canyurt, Şerif Temurtaş, Mustafa Ünver, Salih Turan, Abdullah Şanal, Fatoş Akbay, İbrahim Oluklu, Murat Yazıcı, Alper Yıldırım, Murat Boğurcu, R. Mithat Yılmaz, Yalçın Ülker, G. Yağmur Akbulut, Ferhat Nitin, Muharrem Akman, Aşık Mahzuni Şerif.

    Öyküleriyle; Zeynel Temizkan, Halil Şahan, A. İnsan Keşkek, Abdulvahap Bingöl,

    Deseniyle de Cansu Yakuter yer alıyor.

    Genel Yayın Yönetmenliğini İbrahim Tığ, Sorumlu Yazıişleri Müdürlüğünü ise Yasemin Altun’un yaptığı derginin yazışma adresi şöyle: Bölge Haber Gazetesi, 67800 Devrek-ZONGULDAK, Tel-faks: 0.372.5568362 İletişim: ibrahimtig@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KANTARCI: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK
KANTARCI: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK
3 GURBETÇİMİZ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ
3 GURBETÇİMİZ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ