Advert
Advert

GÖBEKLİTEPE’Yİ GÖKÇEBEY’E GETİRDİLER

Dünyanın orijinal haliyle günümüze kalan en eski tapınağı olan Göbeklitepe’ye Gökçebey Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri özel bir sosyal sorumluluk projesiyle sahip çıkıyor.

GÖBEKLİTEPE’Yİ GÖKÇEBEY’E GETİRDİLER
Bu içerik 1330 kez okundu.

 

   -Sercan KAPUSUZ-

   Dünyanın orijinal haliyle günümüze kalan en eski tapınağı olan Göbeklitepe’ye Gökçebey Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri özel bir sosyal sorumluluk projesiyle sahip çıkıyor. Gökçebey Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri günümüzün en önemli keşiflerinden birisi olan Göbeklitepe için harekete geçti.

    Gökçebey Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri Göbeklitepe kazı alanının minyatürünü okul bahçelerine inşa ederek Göbeklitepe’yi Gökçebey’e getirdi.  Yapılan minyatür hakkında açıklama yapan Gökçebey Cumhuriyet Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Gökhan Korkmaz;  

   “Göbeklitepe Şanlıurfa’nın Örencik Köyü yakınlarında ortaya çıkartılan bir kazı alanıdır.1983 yılında Urfa’lı bir çiftçi olan Mahmut Kılıç’ın tarlasını sürerken bir oymalı taşa rastlaması ve o taşı müzeye götürmesiyle birlikte serüven başlamıştır. 1995 yılına gelindiğinde ise alman arkeolog Schimidt tarafından kazı çalışmalarına başlanmıştır. Burasının önemi Dünya’da ilk inanç sisteminin ve tapınakların ortaya çıktığı yer olarak bilinmesidir. Günümüzden 12.000 yıl öncesine tarihlenen bu tarihi mabetler insanlık tarihini değiştirecek bilgiler bulmamızı da sağlamıştır. İnsanlar henüz avcı toplayıcı gruplar halinde yaşarken dini ritüellerini gerçekleştirecek bu alanı oluşturmaya başlamışlardır. Göbeklitepe yıllardır tarih derslerinde öğretilen “göçebe toplulukların tarımı öğrenerek yerleşik hayata geçtiği tezini de çürütmüştür. İnsanların yerleşik hayata tarımla değil; inançlarının peşinden giderek geçtiği tezini ortaya koymuştur.  Aynı zaman da burayı oluşturan avcı-toplayıcı gruplar bu bölgeyi sadece dini ritüellerini  gerçekleştirmek amacıyla kullanmışlardır.

   Bölgede 20 tapınak olduğu düşünülmektedir. Bu zamana kadar ise ancak 6’sı ortaya çıkartılabilmiştir. Bu tapınaklarda ki taşlar T biçiminde 3 ile 6 metre arasında değişen yaklaşık 40-50 ton arası taşlardır. İnsanların bu taşları 2 km uzaklıkta olan taş ocağı madenlerinden getirdikleri düşünülmektedir. Dönemin şartları düşünüldüğünde insanların ilkel aletlerle bu devasa taşları nasıl taşıdıkları ise gizemini korumaktadır.

  Tapınaklarda dikkat çeken bir diğer önemli nokta ise taşlar üzerinde hayvan figürlerinin olmasıdır. Bu hayvan figürleri hakkında oldukça fazla teori olsa da net bir şekilde hangi amaçla yapıldıkları bilinmemektedir. 

  Anadolu coğrafyasının zenginliğini gözler önüne seren bu yapılar kültür tarihimizde önemli bir noktayı teşkil etmektedir. Avrupa ve Dünya’dan bir çok ziyaretçisi olan ve popülaritesi  her geçen gün artan bu tarihi mirasın ülkemiz adına kıymet-i harbiyesi de çok mühimdir. Ayrıca 2019 yılının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Göbeklitepe yılı ilan edilmesi dikkatleri  Göbeklitepe’ye  çekmiştir. Göbeklitepe 2018 yılında da UNESCO Dünya Kültür mirası kalıcı listesine alınmıştır.

   Biz de Gökçebey Cumhuriyet Anadolu Lisesi olarak Dünya ve ülkemiz adına böylesine önemli bir yeri gerçeğine yakın tasvir ettiğimiz için çok mutluyuz. Aynı zaman da Göbeklitepe’yi  bu şekilde yapan ilk okulunda bizim olmamız hasebiyle gururluyuz. Okulumuz bahçesinde bulunan Göbeklitepe yapısı önce kendi bölgemizdki halkın daha sonra da tüm Türkiye’nin ziyaretlerine açıktır. 

  Unutulmamalıdır ki okulumuzdaki Göbeklitepe tasviri kıymetli öğrencilerimizin büyük gayretleri sonucu olmuştur.” Dedi

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ