Advert
Advert

UYGULAMALI EĞİTİM SERASININ KURULUMU TAMAMLANDI

Devrek Kaymakamlığı himayesinde Devrek İlçe Tarim ve Orman Müdürlüğü ve Devrek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı işbirliği ile yapılmakta olan Devrek Uygulama ve Sera Okulu Projesi kapsamında kurulumuna başlanan “ Uygulama Serası”nın kurulum işlemler

UYGULAMALI EĞİTİM SERASININ KURULUMU TAMAMLANDI
Bu içerik 782 kez okundu.

 

   -Sercan KAPUSUZ-

    Devrek Kaymakamlığı himayesinde Devrek İlçe Tarim ve Orman Müdürlüğü ve Devrek Sosyal Yardimlaşma ve Dayanışma vakfı işbirliği ile yapılmakta olan Devrek Uygulama ve Sera Okulu Projesi kapsamında kurulumuna başlanan “ Uygulama Serası”nın kurulum işlemleri tamamlandı.

  Devrek Meslek Yüksek Okulu yanında bulunan ve  hazineden kiralanan arsaya kurulması onaylanan “Uygulama Serası” tesviye, dolgu işlemleri ve İlçe Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından arsanın etrafının çevrilmesi işlemlerinin ardından sera kurulumu tamamlandı.

   İLK FİDELER DİKİLİDİ

  Kurulum ilemlerinin tamamlanmsının ardından çalışmalarına başlayan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri sera içindeki toprak hazırlığı,gübreleme ve sulama faaliyetlerini gerçeklestirerek  serayı fide dikimi için hazır hale getirdi.

   Kardeş ilçe Projesi ile Antalya Bölgesindeki seralarda inceleme yaptiktan sonra çiftçilerimizdeki bilgi ve tecrübelerin arttığını belirten Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Verim kurulan uygulama serası için;

   BÖLGEDE İLK VE TEK

  “ Müdürlüğümüz teknik personelleri Dedeoğlu köyündeki çiftçilerimizle beraber fide dikim işlemlerini tamamladilar. Fide dikimi yapılmadan önce personelimiz tarafından kullanılacak teknik ve uygulamalar hakkında çiftçilere bilgilendirme yapıldı.

  Bölgemizdeki seracılığa bakış açısını daha da gelişirmek ve bölgemizdeki nem oranı yüksekliği sebebiyle fidelerde hasar ve kayıpları en aza indirmek için yanlardan ve üstten de açılabilen bölgedeki ilk serayı örnek amaçlı faaliyete geçirmis olduk.

  42 SERADAN 12’Sİ İLÇEMİZE KURULACAK

  Bölgemizdeki tarım arazilerinin birçoğunun çeşitli nedenlerle kullanılmamakta, burada birim alandan daha fazla ürün elde edebilmek için örtü altı yetiştiriciliğin önemini göstermeyi amçlıyoruz. Zonguldak ili genelinde Özel idare destekli yapilacak olan 42 adet  525 metrekarelik Modern seralardan 12 tanesi ilçemizde kurulacak, üretim miktarları artacak ve yeni uygulama yöntemleri çiftçilerimize benimsetilecek.

 Uygulama ve Sera Okulunda çiftçi gruplarına, öğrencilerimize ve tarım meraklı kişlere uygulamalı fide dikim yöntemleri, gübreleme, sulama ve budama konusunda eğitimler  yapmayı planlıyoruz. Projenin devamında ikinci modern sera kurulumu, ve malçlı çilek bahceleri kurulumu yapacağız.” Dedi.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ