Advert
Advert
Advert

DEVREKLİLER ATABARI OYNADI

Devrekliler, 81 il ve 19 ülkeyle eş zamanlı şekilde Cumhuriyet Meydanı’nda Atabarı oynadı.

DEVREKLİLER ATABARI OYNADI
Bu içerik 1160 kez okundu.

 

 Devrekliler, 81 il ve 19 ülkeyle eş zamanlı şekilde Cumhuriyet Meydanı’nda Atabarı oynadı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu iş birliği ile düzenlenen “Dünya Atabarı Oynuyor” projesi kapsamında Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’un da katkılarıyla 81 il ve 19 ülkeyle eş zamanlı şekilde Cumhuriyet Meydanı’nda Devrek halkı Atabarı oynadı.

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için silah arkadaşlarıyla birlikte Samsun’a ayak basmasının 100. Yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “Dünya Atabarı Oynuyor” projesi, vatandaşların ve Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’un da katılımıyla, Zonguldak Hasad Halk Oyunları Sergileme ve Araştırma Derneği halk oyunları ekibinin olağan üstü performansıyla Devrek’te de hayat buldu.

  Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt atabarı oyununun ardından yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Devrek’te layıkıyla anmaya devam ettikleri ve de bundan sonra da devam edeceklerine vurgu yaptı.

  Bozkurt konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

  “Mübarek Ramazan Ayı’nı eda ederken, içine başka anlamlı günler de ekleniyor. Bu anlamlı günlerden biri de 19 Mayıs. 19 Mayıs 1919’da, 100 yıl önce ülkemizin kurtuluşu için büyük bir adım atıldı. Bu atılan adımın yıl dönümünde, bunca yıl sonra gelip Devrek Meydanı’ nda Atatürk’ü anmaya, layıkıyla anmaya, ona yakışır şekilde anmaya devam ettiğimiz etkinliklerimizin sadece bir tanesi. Bayramlarımızı bayram tadında yaşayacağız demiştik, seçim çalışmalarımız zamanında da bunu söylemiştik. Şimdi diyoruz ki Atamızı ona yakışır şekilde anmaya çıktığımız bu yolda başta Orhan Bey ve Zonguldak HASAD Derneği’ne bize destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki bayramlarımızı, bunları deneme olarak gördüğümüz için daha coşkulu kutlayacağız, bundan sonraki senelerdeki bayramlarımızı daha bayram tadında kutlamaya çalışacağız. Lütfen etrafınızdaki herkesi etkinliklerimize gelip, katılmaya çalışın. Her birinize buraya geldiğiniz için, etkinliğimize katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Sağlıkla kalın, Atamızla kalın” dedi

 Program Cumhuriyet Meydanı’nda Devrek Anadolu Lisesi Halk Müziği Korosu’nun Devrek Türküleri konseri ile devam etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ