Advert
Advert

‘TUSAGA AKTİF GPS AĞI DEĞERLENDİRME VE ANALİZ MERKEZİ’ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen ‘TUSAGA Aktif GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi’ Çalıştayı gerçekleştirildi.

‘TUSAGA AKTİF GPS AĞI DEĞERLENDİRME VE ANALİZ MERKEZİ’ ÇALIŞTAYI YAPILDI
Bu içerik 761 kez okundu.

  

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen  ‘TUSAGA Aktif GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi’ Çalıştayı gerçekleştirildi.

  Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Refik Fenmen Amfisinde düzenlenen, Geomatik Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Gökhan Gürbüz’ün konuşmacı olduğu Çalıştaya, Dekan Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Mert, TUBİTAK Uzay Araştırmacısı Betül Atalay, akademik personel ve öğrenciler katıldı.  

  Çalıştay’ın açılışında konuşan Prof. Dr. Kutoğlu, Geomatik Mühendisliği Bölümü bünyesinde geliştirilen GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi tarafından,  uydu verilerinin toplanılarak otomatik olarak işlendiğini, elde edilen sonuçların internet üzerinden afetmerkezi.beun.edu.tr/analiz-merkezi.html  adresine gönderildiğini, bu sayede ülkemizde gerçekleşmekte olan sismik ve meteorolojik olayların daha iyi anlaşılabildiğini söyledi.  Kutoğlu; analiz merkezinden elde edilen bilgiler ile depremlere neden olan yer kabuğu hareketlerinin de incelenmesi imkânını bulduklarını söyledi.

  Konuşmacı Arş. Gör. Gürbüz de,  Türkiye’de 146 sürekli gözlem yapan GPS istasyonunun olduğunu, analiz merkezi ile 4 ayrı uydudan koordinat bilgilerine ulaşılabildiğini, böylece atmosfer tabakasında bilgiler elde edilerek meteorolojik olaylara ilişkin gelişmelerin gözlemlenebildiğini söyledi.  

  Çalıştay, Gürbüz’ün TUSAGA Aktif GPS Ağı Değerlendirme ve Analiz Merkezi’nin hakkında bilgiler içeren bir sunumu ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ