Advert
Advert

GÜRBÜZ, BAKIRCILAR KÖYÜNDEKİ ÜRETİCİLERİ TUTA ZARARLISINA KARŞI UYARDI

Gürbüz, Tuta kış aylarını toprak altında veya domates bitkinin gövdesinde geçirebilecek bir canlı. Bu yüzden sera dışına attığımız atıkları imha etmeliyiz. Çevre temizliği iyi yapılmalıdır.

GÜRBÜZ, BAKIRCILAR KÖYÜNDEKİ ÜRETİCİLERİ TUTA ZARARLISINA KARŞI UYARDI
Bu içerik 1382 kez okundu.

 

   Yeter KÖMEÇCİ-

    Devrek Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli  Ziraat Mühendisi Ramazan Gürbüz, Bakırcılar Köyü’nde çiftçilerle görüşerek onları tarım alanında bilgilendirdi.

     Devrek’in Bakırcılar Köyü’nde seracılık yapan Aysel Tığ, Sevim Tığ, Hatice Tığ ve Şayeste Tığ’a ait seralarda incelemelerde bulunan Ziraat Mühendisi Ramazan Gürbüz, çiftçilerin seralarda üretilen domates, biber ve salatalık fidanlarında yaşanan hastalıklar konusunda bilgiler verdi, üreticileri bu konuda yapmaları gerekenler konusunda uyardı.

     Köydeki seralarda yetiştirilen domates fidanlarında ‘Domates Güvesi (tuta)’ görülmeye başlandığını ifade eden Ramazan Gürbüz, “Çiftçilerimiz Tarım Müdürlüğümüze gelmeleri, Domates güvesine karşı ilaç tavsiyesi almaları ve en kısa sürede de uygulamaları konusunda uyardık. Bakırcılar köyümüzdeki seralarda yaptığımız incilemelerde bu güveyi gördük, bunun için erken teshisimizi başlattık üreticilerimiz en kısa sürede tavsiye edilen ilacı kullanacaklardır. “dedi.

      Gürbüz, yine seralarda bakteriyel kanser hastalığı gördüklerini de belirterek, “Bu hastalığın tedavisi olmadığı için çiftçilerimizi seralarında böyle hastalıklı fidanlara rastladıklarında onu derhal uzaklaştırmaları konusunda da uyardık. Salatalık fidanlarında da zaman zaman yeşil kurt görülübiliyor bunun içinde bize başvurmaları halinde gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamaya hazırız.”diye konuştu.

       Tuta ile entegre bir yöntemle mücadele etmenin doğru olacağını ifade eden Gürbüz,  “Öncelikle aldığınız fidelerde bu hastalık bulunmamalı. Tuta kış aylarını toprak altında veya domates bitkinin gövdesinde geçirebilecek bir canlı. Bu yüzden sera dışına attığımız atıkları imha etmeliyiz. Çevre temizliği iyi yapılmalıdır” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ