Advert
Advert

DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI

Devrek’te 21 Haziran 2019 tarihinde yaşanan selin ardından bir tarih ortaya çıktı.

DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
Bu içerik 35823 kez okundu.

 

     -İbrahim Tığ-

      Devrek’te 21 Haziran 2019 tarihinde yaşanan selin ardından bir tarih ortaya çıktı.

     Devrek’in Ağalar Mahallesi’nden geçen Güdüller Deresi’nin taşması sonucunda Devrek Belediyesi Ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sırasında bir lahit ve kemer köprü ortaya çıktı. Tarihi Kemerlitaş Köprünün Geç Roma Geç Roma İmparatorluk Çağı (M.S. 3. ve 4. Yüzyıl) dönemine ait olduğu ve selde zarar görmemesi dikkati çekti. Ortaya çıkan bu köprünün kemerleri düzgün kesme taştan, ayak ve diğer kısımları moloz taştan yapıldığı gözleniyor.

     Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör Karauğuz, köprünün Geç Roma Dönemine ait olduğunu ve Devrek çevresinde de bu döneme ait bir çok esere rastlandığını, söyledi.

    Prof. Dr. Karauğuz şunları söyledi: “Devrek’te sel sonrasında ortaya çıkan bu köprüyü incelediğimizde gösterdiği mimari özellikler açısından Geç Roma Dönemini tarihlendiriyor. Bu dönemin mimari özelliklerini taşıyor. Devrek’te bu tür köprü ve yapılar fazlaca mevcuttur. İbrahimbeyler-Akçasu yolu üzerinde olup oldukça tahrip edilmiş ve günümüzde taşlarından modern köprü olarak kullanılan yapı da bu döneme aittir. Devrek’in bir çok yerindeki köprü kalıntıları da bu döneme işaret ediyor. Hatta, Devrek Asartepe ve Alparslan Köyündeki iki kale yapıları da bu taş kemer köprü ile çağdaştır.”

     Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt da köprüyü ve oradaki yazıt taşını koruma altına aldıklarını ve buranın incelenmesi için de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Kdz. Ereğli Müze Müdürlüğünü konuyla ilgili olarak bilgilendirdiğini ve resmi yazışmalarn yaptıklarını, bildirdi.

     Devrek’te ortaya çıkan bu tarihi kemerlitaş köprünün 1926 yılında da tadilat gördüğü, kaydedildi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Barış Dönmez     0000-00-00 Devrekteki meşhur Roman kardeşlerimiz oranın Roma Dönemine ait olduğunu yıllar önce keşfetmiş ve Roma veya roman fark etmez demiş oraya yerleşmiş
Barış Dönmez     0000-00-00 Gevrekteki Roman kardeşlerimiz oranın romalılara ait olduğunu yıllar önce keşfetmiş ve roman veya Roma farketmez deyip yerleşmiş
vdt     2019-07-17 zonguldaktan gelirken çocukluğumuzda bu köprü vardı kullanımı çok eski değil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TIĞ’DAN SINAV EĞİTİM KURUMLARI'NA ZİYARET
TIĞ’DAN SINAV EĞİTİM KURUMLARI'NA ZİYARET
PROF.DR. KARAUĞUZ: BASTON MÜZESİ DEVREK’E ÇOK YAKIŞMIŞ
PROF.DR. KARAUĞUZ: BASTON MÜZESİ DEVREK’E ÇOK YAKIŞMIŞ