Advert
Advert

ALMANLARI ZONGULDAK’A DAVET ETTİLER

Almanya’nın Kuzey Ren Vesftalya Eyaleti ( KRV ) bağlı Gladbeck şehrinde düzenlenen 100. Yıl şehir kutlamalarında, Zonguldak tanıtıldı

ALMANLARI ZONGULDAK’A DAVET ETTİLER
Bu içerik 1179 kez okundu.

 

Oktay Tığ

    DÜSSELDORF - Almanya’nın Kuzey Ren Vesftalya Eyaleti ( KRV ) bağlı Gladbeck şehrinde düzenlenen 100. Yıl şehir kutlamalarında, Zonguldak tanıtıldı.

Türk lokumuna hayran kaldılar

    Yoğun katılımın olduğu etkinlikte Avrupalı Çaycumalılar Derneği ( ÇAYDER ) Zonguldak’ı tanıttı. Etkinliklerde, Alman misafirlere Türk çayı, Türk tatlısı ve Türk lokumu ikram edildi.

Zonguldak'ı merak ediyorlar

    Gladbeck -Alanya Türk Dostluk Derneği Başkanı Müzeyyen Dreessen, Gladbeck ve Alanya’nın yaklaşık 26 yıldır kardeş şehir olduğuna dikkat çekerek, tüm etkinliklerde Alanya’nın tanıtıldığını belirtti. Başkan Dreessen, Türk – Alman dostluğunun güçlenmesi açısından bu tür etkinliklerin önem taşıdığını ifade etti. Avrupalı Çaycumalılar Derneği ( ÇAYDER ) Başkanı Muharrem Yiğit ise Almanların, Türkiye’ye karşı büyük ilgi duyduğunu ifade ederek, Almanları tatil için sadece Akdeniz sahillerine değil, Karadeniz’e de davet ettiklerini söyledi. Yiğit, ‘’ Burada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ediyoruz. Alanya’da çok sayıda Alman yaşıyor. Ayrıca, Alanya ve Gladbeck kardeş şehir. Bu çok önemli. Burada yaşayan Almanlara ülkemizi en iyi şekilde anlatıyoruz. Almanlar, Akdeniz sahillerine alışkın. Biz bu alışkanlıkları kırmak istiyoruz. Alman dostlarımızı Karadeniz’e davet ettik. Çok sevindiler. Almanlar, burada çok sayıda Zonguldaklı yaşadığını ve onların şehirlerini görmekten büyük mutluluk duyacaklarını söylediler. Zonguldak'ta deniz olması ve yeşil alanlara sahip olmasından dolayı ilimizi çok merak ediyorlar. Zonguldak olmak üzere, Batı Karadeniz sahillerinde ileride tanıtıcı bir tur düzenlenebilir. Bu ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli. Bu yönde eyalet milletvekili ve belediyenin de sözü var. Zonguldak’ın truzim noktasında tanıtılmasına devam edeceğiz ‘’ dedi.

    Program, çeşitli müzik dinletileri ile sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cemil     0000-00-00 Avrupa Zonguldak lilar dernedi başkanı nerde dernek nerde? heeee onlar uykuda
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ