Advert
Advert

BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN

Bugün Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı! Türkiye''de her yıl 24 Temmuz günü, İkinci Meşrutiyet''in yürürlüğe girdikten sonra basına uygulanan sansürün kaldırılması nedeniyle Basın Bayramı olarak kutlanıyor.

BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN
Bu içerik 584 kez okundu.

 

  Bugün Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı! Türkiye''de her yıl 24 Temmuz günü, İkinci Meşrutiyet''in yürürlüğe girdikten sonra basına uygulanan sansürün kaldırılması nedeniyle Basın Bayramı olarak kutlanıyor. Peki, Basın Bayramı tarihi nedir, nasıl ortaya çıktı?

  Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı, Türkiye''de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanıyor.

  BASIN BAYRAMI TARİHİ

  Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansür ilk kez 10 Mayıs 1876 tarihinde uygulanmaya başladı. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verildi ve günümüzde bu olay "sansürün kaldırılması" olarak adlandırılıyor. Bunun üzerine, 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlayarak Türkiye''de ilk gazetenin çıkış tarihinin "Basın Bayramı" ilan edilmesine karar verildi. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğu için bir görüş birliği sağlanamadı, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılarak kabul edildi.

  İLK GAZETE HANGİSİ VE NE ZAMAN ÇIKARILDI?

  İlk gazetenin çıkışı konusundaki tartışmalarda bir kesim, Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde ilk Osmanlı Türk gazetesi olan Takvim-i Vekayi''nin yayınlandığı 1831 çıkış tarihini doğru olarak kabul etti. Ancak Takvim-i Vekayi''nin resmi gazete olmasından dolayı ilk çıkan Türkçe gazete olmadığını savunanlarda bulunuyordu. Bu öngörüyü savunanlar ise ilk Türkçe gazetenin 1861 yılında yayınlanmaya başlanan Tercüman-ı Hakikat olduğunu iddia ettiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ