Advert
Advert

MADENCİLER HÜKÜMETE SESLENDİ

MADENCİLER HÜKÜMETE SESLENDİ
Bu içerik 946 kez okundu.

 

     GMİS Genel Başkanlığı Yönetimi, Şemsi Denizer Salonu' nda maden işçileriyle buluştu. TTK ve MTA Toplu İş Sözleşmelerinde 60 günlük grev süreci devam ediyor. GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, hükümete seslenerek “Haklı ve meşru taleplerimiz için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi. hükümetin verdiği teklifi kabul etmeyeceklerini belirten Yeşil “Bizi enflasyona ezdirmeyin, enflasyonu biz yaratmadık” dedi. Uzlaşma sağlanmadığı takdirde 6 Ağustos 2019’da grev kararı alınacak.

     Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanlığı Yönetimi, Şemsi Denizer Salonu' nda işçilerle buluştu. TTK ve MTA Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili yapılan toplantıda grev sesleri yükseldi.

     GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, hükümete seslenerek “Haklı ve meşru taleplerimiz için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi. hükümetin verdiği teklifi kabul etmeyeceklerini belirten Yeşil “Bizi enflasyona ezdirmeyin, enflasyonu biz yaratmadık” dedi. Uzlaşma sağlanmadığı takdirde 6 Ağustos 2019’da grev kararı alınacak.

    Maden işçileri salonda “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Madenci feneri sönmeyecek”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Emeğin başkenti şanlı Zonguldak” siye sloganlar attılar.

ÇOK SAYIDA SENDİKA TEMSİLCİSİ DESTEK VERDİ

     GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda yapılan toplantıya; TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı Selülöz İş Çaycuma Şube Başkanı Hakan Cura, Tez Koop İş Sendikası Şube Başkanı Şerif Taşören, Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Murat Saraçbaşı, Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Osman Karataş, Türk İş İl Temsilcisi ve GMİS Kozlu Şube Başkanı Muhammet Ardıç, Denizciler Sendikası Şube Başkanı Bekir Emanet, Birleşik İş Sendikası İl Temsilcisi Metin Kahveci katıldı.

“BİZ, HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ ÜRETİMDEN YANAYIZ VE ÜRETİM EKONOMİSİNİ SAVUNUYORUZ”

     Başkan Yeşil, işçilere seslenişinde şunları söyledi;

    “Bugüne kadar maden işçileri olarak tek yürek, tek ses olup, bölge halkımızın tüm kesimlerinden aldığımız destek ile bütün zorlukları aşıp, işimize, aşımıza ve geleceğimize sahip çıktık. Ülkemiz ekonomisine ve milletimizin refahına katkı verdik. Bazen uyarılarımız dikkate alındı, bazen sesimizi yükselterek dikkat çektik, bazen eylemler yaparak ülkemizi yönetenleri uyardık. Biz, her zaman olduğu gibi üretimden yanayız ve üretim ekonomisini savunuyoruz. Zonguldak ve TTK açısından bakıldığında şartların çok uygun olduğunu biliyoruz. Ancak 2019 yılbaşından bu yana, yani yaklaşık 7 aydır Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nde toplu iş sözleşmelerimizin bitirilememiş olması çalışanları, ailelerimizi ve toplumu huzursuz etmektedir. Ramazan Bayramı geçmiş, Kurban Bayramı yaklaşmış ama sözleşmeler hâlâ bitmemiştir.

    Bayramları bayram tadında yaşamak her şeyden önce işçilerimizin, emekçilerimizin hakkıdır. Biz, kamuda en düşük ücretin 3.500 TL’ye yükseltilmesini, tüm çalışanlara seyyanen 300 TL zam, ilk altı ay için yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için enflasyon + yüzde 3 refah payı talep ettik.”

“GREV KARARINI EN AZ 6 İŞGÜNÜ ÖNCE KARŞI TARAFA BİLDİRMEK ZORUNDAYIZ, EN UYGUN TARİH OLARAK 6 AĞUSTOS”

     “Hükümet ise teklifinde; 3500 TL altında brüt ücret alanlara seyyanen 60 TL brüt ve birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay ise yüzde 4 zam önerdi. TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu adına bir açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, bu teklifin tartışılır olmadığını ve yeni bir teklif beklediğimizi açıkladı. 19 Temmuz 2019 tarihinde Sendikamız Genişletilmiş Başkanlar Kurulunu toplayarak gelişmeleri değerlendirdik. Ekonomik krizin faturasını maden işçilerine ve emekçilere ödetmek isteyen dayatmalarla, bu sözleşmelerin masada bitirilemeyeceği izlenimini edinen Başkanlar Kurulumuz, grev hazırlıklarına başlama kararı aldı. TTK ve MTA’da 60 günlük grev sürecimiz başladı. 25 Ağustos’a kadar anlaşma sağlanamaz ise TTK’da ve MTA’da greve başlayacağız. Ancak, grev kararını en az 6 işgünü önce karşı tarafa bildirmek zorundayız. Bayram tatili ve idari tatil olasılığını da dikkate aldığımızda en uygun tarih olarak 6 Ağustos 2019 tarihi görünüyor. Gönül ister ki hiç bunlara gerek kalmasın ve toplu iş sözleşmelerimiz en kısa zamanda imzalansın.”

“ENFLASYONU BİZ YARATMADIK”

     “Hükümete sesleniyoruz; Bizi enflasyona ezdirmeyin diyoruz. Enflasyonu biz yaratmadık. TTK’da yerüstünde ve MTA’da düşük ücretle çalışan arkadaşlarımızın ücretlerinin yükseltilmesini ve eşit işe eşit ücret uygulanmasını istiyoruz. Yeraltında ücret grupları arasında düzenleme yapalım diyoruz. Bunlar karşılanamayacak talepler değildir. 73 yıllık mücadele tarihimizde olduğu gibi her şart altında birlik ve beraberliğimizi sürdürecek, üyelerimizin mevcut kazanımlarından en küçük bir taviz vermeyecek ve bugün içinde bulunduğumuz koşullarda haklı ve meşru taleplerimiz için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugüne kadar işçi sınıfının hakları için mücadele eden TÜRK-İŞ Genel Başkamınız Ergün Atalay’a, teşekkür ediyor, TÜRK-İŞ ile beraber her türlü mücadele hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ