Advert
Advert

GURBETÇİLERİMİZİN DEVREK SİMİDİ ÖZLEMİ

Devrek simidine vatandaşlar akın etti.

GURBETÇİLERİMİZİN DEVREK SİMİDİ ÖZLEMİ
Bu içerik 3612 kez okundu.

 

      -Yeter KÖMEÇCİ-

      Devrek simidine vatandaşlar akın etti.

      Yurtdışından Devrek’e gelen gurbetçiler ile tatilciler Devrek simidine akın etti. Devrek simidini almak isteyen vatandaşlar simit fırınlarının önünde kuyruk oluşturdu.

     Devrek’in bastonu kadar simidinin de meşhur olması ve tarihi fırınlarda dut pekmezinden yapılmasıyla bir başka lezzet ve tad taşıyan Devrek Simidine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

     Tarihi fırınlardan simit almak için kuyruk oluşturan vatandaşlar fırınların bulunduğu sokakta da kahvaltı yapma imkanı da buluyor.

*

DEVREK’İN MEŞHUR  SİMİDİ (*)

İbrahim Tığ

     Bazı kentler vardır, kendine özgü ürünleriyle anılırlar; Amasya Elması, Malatya Kayısı, Tekirdağ Şarabı, Gerede Helvası gibi.

     Devrek denilince ilk akla gelen baston oluyor.  Oysa Devrek’in cevizli helvası, gümeci, çöreği ve simidi de ünlüdür.

           

     Sizlere Devrek’in bastonun gölgesinde kalan simidinden söz edeceğim bu yazıda.

     Fırıncılardan, tava, kazan,kel simit ve malzemeli simit olmak üzere simidin çeşitleri olduğunu öğreniyoruz...

     Bir bardak çay, bir parça peynir ve birkaç tane zeytin karnınızı doyurmaya yetir Devrek Simidi’nin yanında. Doyamazsınız tadına.

     Yolunuz Ankara ya da İstanbul taraflarına düşerse Devrek’e uğrayıp da Devrek Simidi yemeden  yola çıkarsanız büyük bir eksiklik hissedersiniz kendinizde.  Peki nedir Devrek Simidi’nin özelliği ? Devrek Simidi’nin en belirgin özelliği kazan simidi ve dut pekmezinde haşlanarak hazırlanmış olmasıdır.

     Devrek’te  4 simit fırınında ‘Devrek Simidi” üretimini sürdürüyor. Gül Kadir’in simitlerini arıyor Devrekliler... Bugün kü simitçilerin bir çoğu onun yetiştirdiği simit ustaları...

     Şehri gezerken  ara bir sokağa saptığınızda bir tabelaya rastlarsınız. O tabelada “Tarihi Devrek Simit Fırını” yazar. Tarihi de 1912’yi gösterir. Bu bilinen tarihtir, aslında Devrek Simidi’nin tarihi 1800’lü yılların başlarına dayanır.

      Devrek simidinin en belirgin özelliğinin tavada ve dut pekmeziyle haşlanarak yapıldığını belirtmiştik daha önce. 39 Yıldır Devrek Simidi üreten Alim  Güneş’den öğreniyoruz Devrek Simidi’nin yapılışını.

     “Hamuru güzelce yoğuruyoruz ilkin. Uzatıp şekil veriyoruz hamura. Halkaları meydana getirdikten sonra, kazanda kaynayan dut pekmezinin içine atıyoruz. Kazana attığımız simitlerin kazanın üstüne çıkmasını bekliyoruz. Sonra haşlanan bu simitleri büyük bir sini içinde susamlamaya başlıyoruz. Susamlanan bu simitleri fırına sürüyoruz ve 5 dakika sonra fırından çıkartarak müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz”

     Devrek’te bu gün 4 simit fırını var, bunlar sadece Devrek Simidi üretiyor. Günde Devrek’te 6 bine yakın simit tüketildiğini öğreniyoruz.

     Şöyle sürdürüyor konuşmasını 39 yıllık simit üreticisi Alim Güneş; “ Bizler, başka yerlerden geldik yıllar önce Devrek’e. Devrek’in simidinin yapılışını öğrenmek için Devrekli simit ustalarının yanında işe başladık. Ama Devrek’te bugün Devrekli simit ustası yok. Ama bizler Devrek Simidinin unutulmamasını, unutturulmaması için çalışıyoruz.”

     Ama ne acıdır ki, Devrek’te bugün Devrek Simidi’ni  üreten Devrekli simit ustası yoktur.

(*)-Evrensel Gazetesi, 02 Aralık 2006
 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ