Advert
Advert

ZONGULDAK BEÜ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

ZONGULDAK BEÜ BİR İLKE DAHA İMZA ATTI
Bu içerik 3646 kez okundu.
Advert

 

 

     Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki İlk Karaciğer Nakli Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapıldı.

     Batı Karadeniz Bölgesi’nin sağlık üssü konumundaki Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, sağlık alanında bölge genelinde yeni bir başarıya daha imza attı. Bu kapsamda ilimiz ve bölgemizdeki ilk karaciğer nakli gerçekleştirildi. Üniversite hastanemiz Organ Nakil Merkezi tarafından 22 Ağustos Perşembe günü, Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakil Koordinasyon Merkezi bünyesinde kayıtlı ve hastanemizde karaciğer yetmezliği nedeni ile takip edilen 68 yaşındaki Şaban Özdemir’e beyin ölümü meydana gelen bir hastadan alınan karaciğer başarılı bir operasyonla nakledildi.

    Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Günay, Dr. Yücel Karadere, Dr. Aktuğ Buzkan, Dr. Emre Karadeniz ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Dr. Dilek Okyay, Dr. Duygu Kocakulak ve Dr. Bahar Say’dan oluşan ekip tarafından altı buçuk saat süren başarılı bir operasyonla nakil yapıldı.

    Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Borazan yaptığı açıklamada, uzun zamandır organ nakliyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, karaciğer nakliyle ilgili tüm çalışmaları tamamlayıp bu konuda ruhsat aldıklarını söyledi. Nakil merkezinin, ülkemizde karaciğer yetmezliği olan hastalara büyük umut olduğunu söyledi.

    Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap ‘‘Organ ve doku bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve organ bağışı konusundaki önyargılarının yıkılması, hem organ ve doku temini seviyesinde hem de organ ve doku nakli hizmetinin sürdürülebilmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Merkezimiz organ nakli konusunda ileri düzey bilgi ve teknoloji gerektiren bir alt yapıya sahiptir. Bugün de bu birikimin haklı gururunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz.  Şunu bilmek gerekir ki, bağışlanan her organ yeni bir hayata verilen candır ’’ dedi.

    Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı da ilk kez yapılan karaciğer nakli ile hastanenin birçok hizmette olduğu gibi organ naklinde de öncü olduğunu ve bölgede halkın sağlığına ciddi katkılar sağlayacağını belirterek nitelikli sağlık hizmeti sunma gayretlerini sürdüreceklerini söyledi. Prof. Dr. Çufalı, “Üniversite hastanemiz ilkleri yapmaya ve sağlık alanında nitelikli ve kaliteli bir şekilde halkımıza hizmet etmeye devam ediyor. Karaciğer naklinin yapılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Nakil olan hastamıza acil şifalar diliyorum. Başarılı bir şekilde yapılan karaciğer naklinin hastanemize, ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

    Organ nakil başarısıyla ilgili hastanemizi ziyaret eden Vali Erdoğan Bektaş, üniversite hastanesinin sağlık alanındaki başarılarını memnuniyetle takip ettiklerini belirterek, bölge genelindeki ilk karaciğer naklinin Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin üniversitemiz ve şehrimiz için gurur verici olduğunu söyledi. Gelecek süreçte karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastaların artık bir gözünün Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde olacağını vurgulayan Vali Bektaş, nakilde emeği geçenleri tebrik etti ve nakil olan hastaya da geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zonguldaklı     0000-00-00 Helal olsun. Bölgede yapılan ilk organ nakli. Zonguldak'ımıza hayırlı uğurlu olsun. Bülent Ecevit Üniversitesi şehrimiz için büyük bir nimet. Zaten birçok üst düzey ameliyat yapılıyordu, artık nakil için de Ankara'da İstanbul'da sefil olmaya gerek kalmadı. Vesile olan herkesten Allah razı olsun. Böyle yerlerin kıymetini bilmek lazım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MUHTARDAN  “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
MUHTARDAN “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ