Advert
Advert

“ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” EYLEMİ YAPILDI

Devrek Cumhuriyet Alanı’nda bulunan çeşitli yaya geçiş noktalarında düzenlenen farkındalık etkinli yapıldı.

“ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” EYLEMİ YAPILDI
Bu içerik 844 kez okundu.

 

    Yeter KÖMEÇÇİ-

     İçişleri Bakanlığı tarafından, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla  yürütülen kampanya kapsamında Devrek’te de eylem yapıldı. Bugün 12.00-13.30 saatleri arasında yapılan eyleme Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, İlçe Müftüsü Hasan İzmirli, İlçe Emniyet Müdürü Selim Karartı, daire amirleri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

     2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyurulması amacıyla, Devrek Cumhuriyet Alanı’nda bulunan çeşitli yaya geçiş noktalarında düzenlenen farkındalık etkinli yapıldı. Bu etkinliğe de İlçe Emniyet Müdürlüğü Ekipleri, Belediyemiz Zabıta Ekipleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşımız ellerinde yaya önceliğinin önemini vurgulayan dövizlerle katıldı.

     İçişleri Bakanlığı tarafından, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74.maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır” hükmü getirilmişti.

    Emniyet Müdürlüğü Ekipleri, yayalara ve araç sürücülerine yaya geçidi kullanımı konusunda bilgilendirmede bulunarak, farkındalığın artırılması adına mevzuatta bulunan düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın artırılarak tüm sürücülere ve vatandaşlara bu davranışın kazandırılması konusunda yardımcı oldu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ