Advert
Advert

EĞİTİM SEN 5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NDE ZONGULDAK MADENCİ ANITINDA EYLEM YAPTI

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde Zonguldak Madenci Anıtında yapılan eylemde hukuksuz şekilde ihraç edilen öğretmenlerin ve kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi istendi.

EĞİTİM SEN 5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NDE ZONGULDAK MADENCİ ANITINDA EYLEM YAPTI
Bu içerik 720 kez okundu.
Advert

 

              5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde Eğitim Sen Zonguldak Şubesi tarafından Madenci Anıtında yapılan basın açıklamasında hukuksuz şekilde ihraç edilen Eğitim Sen Zonguldak Şube üyeleri İsmet Akyol, Gökhan Taner Günsan, Bülent Kopan ve KESK ESM Zonguldak Şube üyesi Ercan Acar ile ihraç edilen tüm öğretmenlerin ve kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi istendi. Basın açıklamasında konuşan Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, "Bugün 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. 5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olmuştur.  5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, ülkemizden sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye olan  yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlanmaktadır.  
Öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olan Tavsiye Kararı ile öğretmenlerin sadece okulda değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önem uluslararası düzeyde belgelenmiştir. ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşımaktadır. Ancak  ‘Tavsiye Kararı’, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına rağmen, yöneticilerimizin  bu karara ilişkin sorumluluklarını yerine  getirdiğini söylememiz mümkün değildir. 
Ülkemizde görev yapan eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Geçtiğimiz yıllar içinde eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşlar, rakamsal olarak artmış gibi görünse de insanca yaşam seviyesinin yanına bile yaklaşamamıştır. Eğitim emekçilerinin üçte ikisi insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmek için ek işler yapmak zorunda bırakılmıştır.Öğretmenlik mesleği ve mesleki idealleri, iktidar eliyle uygulanan bilinçli politikalarla çok yönlü olarak yozlaştırılmıştır. Yıllardır ülkeyi yönetenler ve eğitim politikalarına yön verenler öğretmenlik mesleğinde yaşanan nitelik kaybının artmasında en büyük pay sahipleridir. Bu nedenle bugün eğitim alanında yaşanan sorunların sorumlusu öğretmenlerimiz değil, siyasi iktidar, MEB ve onların sözünden çıkmayanlardır. 
Öğretmenlerin yıllar boyunca büyük fedakârlıklara katlanarak  yaşadığı zorluklar ortadayken, çalışma ve yaşam koşulları ve mesleki saygınlıklarının giderek kötüleşmesi dikkat çekicidir. 
Geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, mesleki saygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır. 
Yaşadığımız tüm olumsuzluklara, işimize, ekmeğimize ve geleceğimize yönelik ağır tehdit ve saldırılara, hukuksuz ihraç politikalarına, kaybedilme noktasına gelen mesleki saygınlığın yeniden kazanılması, öğretmenliğin uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla ele alınması ve tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.
Yıllardır kamu istihdamında, özellikle eğitimde güvencesiz, esnek ve performansa dayalı istihdam politikalarını hayata geçirmek isteyen siyasi iktidar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında eğitimde mülakat sınavı ile  ‘sözleşmeli öğretmenlik’ uygulamasını başlatmış ve bugüne kadar 103 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapılmıştır. Öğretmen istihdamında yaşanan güvencesizleştirme, öğretmenlerin özlük hakları ve çalışma koşulları arasında belirgin farklılıklar ve adaletsizlikler yaratmayı sürdürmektedir. 
Nitelikli eğitimin nitelikli öğretmenle mümkün olduğu gerçeği ortadadır. Bu nedenle öğretmen yetiştirme ve kadrolu istihdam konusundan başlayarak, sadece öğretmenlerin değil, tüm eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi için somut adımlar atılması bir zorunluluktur. 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ un her fırsatta öğretmenlere değer verilmesine ilişkin söylemleri yalnızca  söylemde kalmamalıdır. MEB’e çağrımız; 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nde ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın eksiksiz uygulanacağı açıklanmalı, başta 3600 ek gösterge olmak üzere, ekonomik, sosyal, mesleki, özlük haklarımızla ilgili taleplerimiz kabul edilmelidir. 
Eğitim ve bilim emekçileri açısından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, klasik anlamda sadece ‘kutlanan’ bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelenin simgesi olan evrensel anlamda bir mücadele günüdür. İçinde bulunduğumuz bütün olumsuz koşullara, üyelerimizi ve sendikal faaliyetlerimizi baskı altına alma girişimlerine, iktidarın eğitime yönelik ırkçı, gerici ve dayatmacı politikalarına karşı örgütlü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir. 
Ülkemizin  dört bir yanında fedakârca görev yapan öğretmenleri, eğitim ve bilim emekçilerini mesleğine ve haklarına yönelik saldırılara, krizin faturasının sırtımıza yıkılmasına karşı birlikte mücadele etmeye, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. 
Eğitim emekçileri, 2019 yılının Dünya Öğretmenler Gününde haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilerek öğrencilerinden ayrılan İsmet Akyol, Gökhan Taner Günsan ve Bülent Kopan ile verdiği emek mücadelesi nedeniyle işinden edilen Ercan ACAR dostumuzun bir an önce işine iade edilmesini istemektedirler.
Okullarından mezun olmalarına rağmen atanmayan öğretmen sayısı 700 bini geçmiştir. Bu ekonomik krizde yaşamlarını güçlükle sürdüren atanmayan öğretmenlerimizin bir an önce atama sorunlarının çözülmesini bekliyoruz.

Eğitim Sen olarak, bizlere dayatılan her türlü haksız ve hukuksuz uygulamanın eğitim ve bilim emekçilerinin birleşik, örgütlü mücadelesiyle kırılabileceğine inanıyor, yaşadığımız tüm baskılara ve olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MUHTARDAN  “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
MUHTARDAN “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ