Advert
Advert

“GRİZU-BİR ŞEHRİN HİKAYESİ” DEVREKLİ OKURLARLA BULUŞUYOR

Devrekli yazar Mehmet İnam ilk romanı “Grizu-Bir Şehrin Hikayesi”ni hemşerilerine imzalayacak.

“GRİZU-BİR ŞEHRİN HİKAYESİ” DEVREKLİ OKURLARLA BULUŞUYOR
Bu içerik 942 kez okundu.

 

   -Sercan KAPUSUZ-

    Devrekli yazar Mehmet İnam ilk romanı “Grizu-Bir Şehrin Hikayesi”ni hemşerilerine imzalayacak.

    19 Ekim’de Cinius Yayınları arasında çıkan “Grizu-Bir Şehrin Hikayesi” romanının tanıtımı ve imzası için Devrek’e gelen yazar Mehmet İnam, gazetemizi ziyaret etti.

    Gazeteci, şair ve yazar İbrahim Tığ ile görüşen Mehmet İnam romanı hakkında bilgi verdi. Romanının konusunu, 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu’daki Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda yaşanan ve 263 madencinin ölümüyle sonuçlanan grizu faciasının oluşturduğunu anlatan Mehmet İnam, “Bu olay bende derin bir iz bırakmıştı. Ben de bu büyük faciayı roman yazarak hafızalardan silinmemesini sağlamayı amaçladım”diye konuştu.

AMACIM TARİHE NOT DÜŞMEKTİR

    Yazar Mehmet İnam o grizu faciasını şöyle anlattı:

    “3 Mart 1992 tarihinde Kozlu’da büyük bir grizu faciası yaşandı. Grizunun olduğunda içerde çok sayıda madenci vardı. Ülkemizi ve Zonguldak’ımızı derinden etkileyen bu faciadan 529 madenci sağ, biri daha sonra hastanede maden şehitlerine katılacak 79 madenci yaralı kurtarılırken, 115 maden şehidinin ise cenazesi çıkarıldı. Ancak içerde olup da hayatlarından umut kesilen, yaşayıp yaşamadıklarından habersiz olunan 147 madenci daha vardı. Yangının söndürülmesi ya da önlenmesi için içeride öldüğüne kanaat getirilen 147 madenci varken, madene temiz hava girişi kesildi. 20 gün hava girişi kesildikten sonra açıldı yangın tekrar elevlendi ve Ulutan Barajı’ndan yangının söndürülmesi için su dolduruldu. Yaklaşık 3 ay bolunca doldurulan su daha sonra boşaltılmaya başlandı içerde kalan madencilerin de cenazeleri böyle çıkarıldı. Son madencinin içeriden çıkarılması ise 5 yıl sonra olmuştu. Bu olay beni çok etkiledi ve romanımı bu olayın üzerine kurdum. Amacım, bu büyük felaketin unutulmasını önlemek ve tarihe not düşebilmektir.”

    Gazeteci, yazar İbrahim Tığ da, Mehmet İnam’ı böyle bir roman çalışması nedeniyle kutladı, kitabın bol okurlu olmasını diledi. İnam, Tığ’a kitabı imzalayarak hediye etti.

    Yazar Mehmet İnam ilk romanı “Grizu-Bir Şehrin Hikayesi”ni bugün saat:14.00-16.00 arasında kordon boyundaki Nil Cafe’de okurlarına tanıtıp, imzalayacak.

MEHMET İNAM KİMDİR?

    1 Eylül 1956 tarihinde Devrek’in Oğuzhan Köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaöğretimni Zonguldak Uzun Mehmet Ortaokulu ve Mehmet Çelikel Lisesinde tamamladı. 1975 yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisini kazanarak Ankara’ya gitti ve üniversite yıllarında çalışmaya başladı. Hem çalışıp hem okuyan yazar 1981 yılında akademiden mezun oldu.

     Çalışma hayatına erken atılan yazar, 1977-1984 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol (BÜMKO) personeli 1984- 1955 yılları arasında Ankara Menkul Kıymetler Müdürlüğü dahil Vakıfbank’ın çeşitli kademelerinde, 1995 yılında Genel Müdür olarak Vakıf Yatırım Menkul Değerler Yatırım Ortaklığı’nda, 1966 arasında Vakıf Yatırım Menkul  Kıymetler Anonim Şirketlerinde çalıştı ve 1 Haziran 2016 tarihinde emekli oldu.

     Sermaye piyasası uzmanı olan yazarın mesleki alanda basılmış eserleri vardır. “Sermaye Piyasası” isimli kitabı 2007 yılında Seçkin Yayıncılık tarafından basılmıştır. “Grizu” isimlibu kitap yazarın ilk romanıdır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ