Advert
Advert

DÜNYACA ÜNLÜ GEZGİN ŞEF ÖMÜR AKKOR DEVREK’E GELDİ

Akkor: Devrek'te köylü pazarı büyük ilgimi çekti, gerekli tanıtımı yapılmalıdır.

DÜNYACA ÜNLÜ GEZGİN ŞEF ÖMÜR AKKOR DEVREK’E GELDİ
Bu içerik 1855 kez okundu.
Advert

 

   Yasemin ALTUN

   Dünyaca ünlü Gezgin ve Mutfak Araştırmacısı Şef Ömür Akkor, Devrek’e gelerek Devrek kültürü ve yemeği hakkında araştırmalar yaptı.

    Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan gezgin ve ödüllü şef aşçı Ömür Akkor, BEÜ Devrek Meslek Yüksekokulu ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Öğretim Üyesi Ferdi Kesikoğlu’nun daveti üzerine geldiği Devrek’te bir dizi ziyaretlerde bulundu.

    DMYO Öğretim Görevlisi İhsan Kazkondu ile birlikte Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt’u ziyaret eden Şef Ömür Akkor, Başkan Bozkurt’tan Devrek kültürü hakkında bilgi aldı ve görüş alışverişinde bulundu. Ziyarete Devrek Güneşi Kooperatifi Başkanı Saniye Uysal da eşlik etti.

    Daha sonra Bölge Haber’i ziyaret eden Akkor ve Kazkondu, Gazeteci, şair-yazar İbrahim Tığ ile görüştü.

    Devrek kültür ve sanatı hakkında bilgi alan Akkor, Devrek’i dünyaya tanıtan şair Rüştü Onur ile Muzaffer Tayyip Uslu hakkında bilgi aldı. İbrahim Tığ da Rüştü Onur hakkında 12 yıl süren çalışma yaptığını ve ona ait bütün edebi metinleri günyüzüne çıkardığını, söyledi. Yılmaz Erdoğan’ın filme aldığı ve Zonguldaklı şairler Rüştü Onur ile Muzaffer Tayyip Uslu’yu konu edinen Kelebeğin Rüyası hakkında da bilgiler edinen Akkor, Lezzet Seyahatnamesi’nin İkinci Bölümüne de Devrek ile başlayacağını, belirtti.

     Ömür Akkor tarafından Komili'nin katkılarıyla hazırlanan 'Ömür Akkor ile Komili Lezzet Seyahatnamesi' kitabı, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kurarken, Anadolu'nun bin yıllık yemek geleneğine de ışık tutuyor.

      Son 15 yıldır Türk Mutfağı üzerinde çalışmalar yapmak için Türkiye'yi gezen Ömür Akkor, Devrek’in seçkin mekanlarından Katık Kahvaltı Salonu’nu da ziyaret ederek işyeri sahibi Servet Turan’dan bilgiler aldı.

     Katık Kahvaltı Salonunda meşhur kuymak yemeğini tadan Ömür Akkor, Turan’dan böyle bir nezih mekanın sürdürmesi dileğinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KANTARCI: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK
KANTARCI: ACIMIZ ÇOK BÜYÜK
3 GURBETÇİMİZ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ
3 GURBETÇİMİZ DAHA YAŞAMINI YİTİRDİ