Advert
Advert

ÇİN’DE "EN İYİ TAKIM" ÖDÜLÜNÜ KAZANDILAR

ÇİN’DE
Bu içerik 955 kez okundu.
Advert

 

    Çin’in Şanghay kentinde geçen 14-15 Aralık’ta yapılan Dünya Eğitim Robotları Yarışması’nda (WER Dünya Kupası) Türkiye’yi temsil eden Devrek Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Robotik Takımı, ‘ En İyi Takım Ödülü’nü kazandı.

    Dünya Eğitim Robotları Yarışması, geçen 14-15 Aralık tarihleri arasında Çin’in Şanghay şehrinde gerçekleştirildi. Yarışmada Türkiye’yi Konya, Ordu ve Zonguldak’tan 5 takım temsil etti. Dünya çapında 50 ülkeden 10.000’den fazla kişinin katılım sağladığı yarışmanın ilk gününde, Türkiye çok önemli bir derece aldı. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen İzzet Bezirci İlkokulu, ilkokullar kategorisinde Dünya Üçüncüsü oldu. Yarışmanın ikinci gününe yine Türk takımları damga vurdu. Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Robotik Takımı, ‘En İyi Takım Ödülü’nü aldı. En iyi takım ödülü, Türk takımlarının yarışmada gösterdikleri performansa istinaden Türkiye’nin takım halinde kazandığı bir ödüldür.

    Yarışma sadece teknik başarıları değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel başarıları da beraberinde getirdi. Yarışmaya katılan öğrenciler ve onlara rehberlik eden öğretmenler Çin, ABD, Japonya, İngiltere, Lübnan, Filipinler, Meksika gibi birçok ülkeden gelen katılımcılara Türkçeyi ve Türk kültürünü tanıttılar. Türkiye’nin yumuşak gücüne çok önemli katkılarda bulundular, dünya milletlerinin Türkiye’yi ve Türk Bayrağı’nı tanımasını sağladılar.

     Birçok kategoriden oluşan şampiyonada, Robotik projelerinin tanıtıldığı “Takım Gösterileri” kategorisinde Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Müdür Yardımcısı (Bilişim Teknolojileri Öğretmeni) Dilek Çayırlı’ya hakemlik görevi teklif edildi. Görevi memnuniyetle kabul eden Dilek Çayırlı, çeşitli ülke takımlarının robotik projelerini inceledi, değerlendirdi ve takım üyelerini oluşturan öğrencilerle sohbet etti.

    Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan WER yarışmalarına 500.000’den fazla kişi katılmaktadır. Diğer yarışmalardan farklı olarak yapılacak görevler yarışma günü açıklanmaktadır. Dolayısıyla öğretmenler tarafından önceden yapılan tasarım ve kodlamalar yarışmada kesinlikle kullanılamaz. Yarışmada başarılı olmak isteyen öğrenciler, robotik alanında tasarım ve yazılım yeteneklerini ortaya koymak zorundadırlar.

    Türkiye ilk kez geçtiğimiz yıl WER Yarışmasına Konyalı Hafız Kızlar Takımı ile katılmış ve En Popüler Takım ödülünü kazanmıştı. İki yıl üst üste gelen başarıların ardından WER Organizasyon Komitesi ve SanLab firması arasında, WER Türkiye yarışmalarının yapılması konusunda mutabakata varıldı. Bu kapsamda önümüzdeki yıl ülkemizin 4 farklı bölgesinde WER yarışmaları yapılacaktır. Bu yarışmalardan biri, Batı Karadeniz Bölgesini kapsayacak şekilde, Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi’nde gerçekleştirilecektir. Akabinde WER Türkiye Kupası Konya Büyükşehir Belediyesi ve SanLab işbirliği ile dünyanın farklı ülkelerinden gelecek uluslararası birçok öğrencinin katılımı ile 2020’nin son çeyreğinde Konya’da gerçekleştirilecektir.

    Yarışma için 6 gün boyunca Çin’in Şanghay şehrinde bulunan Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Robotik Takımı üyeleri, yarışma organizasyonuna dahil olan faaliyetlerde bulundular. Türk takımları ile birlikte öncelikle, TC Şanghay Başkonsolosluğunu ziyaret eden Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Robotik Takımı, Başkonsolos Sayın Sabri Tunç Angılı tarafından ağırlandılar. Öğretmen ve öğrencilerle tek tek tanışan, her bir katılımcıyla sohbet eden ve yarışmayla ilgili bilgi alan Sayın Angılı, öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Ardından Abilix Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesi Robotik Takımı, burada verilen eğitimleri, farklı eğitim robotlarını ve eğitim alanlarını yakından inceleme fırsatı buldular. Eğitim Robotları üretiminde lider olan Abilix Firmasını da ziyaret ettme fırsatı bulan takımlar burada Başkan Dr. Yun Weimin tarafından ağırlandılar.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK'E 30 İŞÇİ ALINACAK
DEVREK'E 30 İŞÇİ ALINACAK
ZONGULDAKLI GAZETECİ VİRÜSE YAKALANDI
ZONGULDAKLI GAZETECİ VİRÜSE YAKALANDI