Advert
Advert

DEMİRTAŞ: LOZAN ZAFERİ’NİN MİMARI, İSMET İNÖNÜ’YÜ SAYGIYLA ANIYORUM!

DEMİRTAŞ: LOZAN ZAFERİ’NİN MİMARI, İSMET İNÖNÜ’YÜ SAYGIYLA ANIYORUM!
Bu içerik 787 kez okundu.
Advert

 

    CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’nün vefatının 46’ıncı yıldönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı. Ünal Demirtaş mesajında şunları ifade etti;

“TARİHİMİZDE SİLİNMEZ BİR YERİ VAR!

    Ulusal Kurutuluş Savaşımızın kahramanı, 2. Cumhurbaşkanımız ve partimizin 2. Genel Başkanı olan İsmet İnönü, tarihimizde silinmez izler bırakmış, büyük bir devlet adamıdır.

    Birinci ve İkinci İnönü Savaşları’nı kazanarak, yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yenmiştir. İsmet İnönü, Lozan Barış Antlaşması’ndaki dik duruşu ile ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlüğünden asla taviz verilemeyeceğini göstermiş, bu yönüyle de Lozan Zaferi’nin mimarı olarak tarihteki haklı yerini almıştır. İsmet İnönü, diplomasi ve siyaset başarısıyla Türkiye’yi İkinci Dünya Savaşı’na sokmamış, ulusumuzun başka acılar yaşamasını da bu sayede engellenmiştir.

BİR MEMLEKETTE, NAMUSLULAR, NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O MEMLEKETTE KURTULUŞ YOKTUR!

    Askeri ve diplomatik başarılarının yanında siyasal alandaki demokrat kişiliği ile de ön plana çıkan İsmet İnönü çok partili hayata geçişi sağlamıştır. İsmet İnönü’nün cesaretle attığı adımlar sonucunda ülkemizdeki demokratik, bağımsız ve özgür yapının temeli atılmıştır. Bu yönüyle de İsmet İnönü Türk demokrasi tarihinde yerini almıştır.

    Sahip olduğu birikim ve donanımı, mütevazı kişiliği ile birleştirmeyi başarabilen, vatan sevgisini her şeyin üstünde tutan anlayışını bir an bile kaybetmeyen önemli siyasetçi İsmet İnönü’nün “Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur” sözü bugün daha anlamlı ve önemlidir. Memleketin tüm kaynaklarını kişisel çıkarları doğrultusunda talan edenlerle, İsmet İnönü’nün sözünde belirttiği gibi namuslu, cesur vatanseverler olarak her zaman mücadele edeceğiz.

    Devlet adamlığı, temiz ve ilkeli siyasi anlayışı ile her zaman örnek alınacak olan,2’inci Cumhurbaşkanımız, partimizin 2’inci Genel Başkanı, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, Lozan Zaferi’nin mimarı İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 46’ıncı yılında büyük bir saygı, şükran ve minnetle anıyorum”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MUHTARDAN  “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
MUHTARDAN “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ