Advert
Advert

İSMET İNÖNÜ ANILDI

İSMET İNÖNÜ ANILDI
Bu içerik 738 kez okundu.
Advert

 

    Zonguldak’ta Türkiye’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 46’ıncı yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

    İsmet Paşa Parkı’nda düzenlenen anma törenine: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, CHP Merkez İlçe Başkanı Yusuf Mar, İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, partililer, bazı sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından CHP Zonguldak İl Başkanı Hakkı Güney, İsmet İnönü Anıtı önüne çelenk bıraktı.

“EŞSİZ BİR DİPLOMAT, BİR DAVA VE İNANÇ ADAMI, TARİHİ GÖREVLER İFA ETMİŞ BÜYÜK BİR LİDERDİR”

    Törende konuşan CHP İl başkanı İsmet İnönü’yü saygıyla andığını ifade ederek şunları söyledi: “Büyük Atatürk’ün yakın silah ve dava arkadaşı; Türkiye Cumhuriyetin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı, Devlet ve siyaset adamı, Lozan kahramanı ve Kurtuluş savaşımızın garp cephesi komutanı İsmet İnönü’nün aramızdan ayrılışının 46’ncı yılında sevgi, saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz. Ülkemizin temellerini atan ve çağdaş bir ülke olmamız için yılmadan mücadele eden İsmet İnönü, vatan savunmasında mükemmel bir asker, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda eşsiz bir diplomat, bir dava ve inanç adamı, tarihi görevler ifa etmiş büyük bir liderdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tüm dünyada kabul görmesini sağlayan ve Ülkemizin teminatı olan Lozan Antlaşmasının imzalanması sürecinde görüşmelerin kesilmesi riskine rağmen ülkemizin ve ulusumuzun çıkarlarında en küçük bir taviz vermeyen İsmet İnönü sonsuza dek yaşayacaktır. İsmet İnönü, tek bir yurttaşımız ölmeden ikinci dünya savaşı gibi bir felaketten bizleri korumuş, elindeki güçleri her zaman daha fazla demokrasi ve özgürlük için kullanmış, çok partili demokrasiyi ülkemize getirerek çağdaş ve uygarlık seviyesine erişmek yolunda önemli bir adım atmıştır.”

“ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇİŞ DÖNEMİNDE ÇOK ÖNEMLİ ROL ÜSTLENMİŞTİR”

    “Her adımını milletin ve devletin geleceğini düşünerek planlayan İsmet İnönü, çok partili hayata geçiş döneminde çok önemli rol üstlenmiştir. 14 Mayıs 1950 tarihinde yapılan çok partili seçimlerin sonucunda iktidarın el değiştirmesi ‘En büyük yenilgim, başarımdır. Sükunetle ve sulh yoluyla iktidarı devir ediyorum, bundan daha büyük mutluluk var mı?’ sözüyle açıklamıştır. Bu duygu ve düşüncelerimle; Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık dahil olmak üzere çok büyük yetkilerle geldiği makamları kişisel çıkarı için değil, millete hizmet için kullanan, Büyük Atatürk’ün silah arkadaşı, Kurtuluş Savaşı kahramanı, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın İsmet İnönü’yü vefatının 46’ıncı yılında rahmetle anıyor, O’nun eserleri ve aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, vatan için canını veren tüm şehitlerimize şükranlarımızı sunuyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MUHTARDAN  “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
MUHTARDAN “GELMEYİN” ÇAĞRISI!
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ
BURAK DERİN HAYATINI KAYBETTİ