Advert
Advert

CERN'E GİDEN 36 TÜRK ÖĞRETMENDEN BİRİ OLDU

Türkiye’nin farklı illerinden seçilen fizik öğretmenleri, CERN’e gitti.

CERN'E GİDEN 36 TÜRK ÖĞRETMENDEN BİRİ OLDU
Bu içerik 1078 kez okundu.

 

 Türkiye’nin farklı illerinden seçilen fizik öğretmenleri, CERN’e gitti. Sabahat-Cemil Ulupınar Fen LisesiAnadolu Lisesi fizik öğretmeni olarak görev yapan Selma Meral ilçemizi temsilen 10. CERN Türk Öğretmenler Çalıştayına katıldı.

SEÇİLEN 36 ÖĞRETMENDEN BİR OLDU

CERN Türk Öğretmenler Çalıştayı’nın onuncusu 26 Ocak - 01 Şubat 2020 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşti. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) yapılan Türk Öğretmen Çalıştayı’na 36 fizik öğretmeni davet edildi. Bu yıl 10’nuncusu düzenlenen etkinliğe, Sabahat-Cemil Ulupınar Fen LisesiAnadolu Lisesi fizik öğretmeni olarak görev yapan Selma Meral; yaptığı projeler, deneyler, etkinlikler, katıldığı sempozyumlar, eğitimler, öğretmenlik tecrübeleri ve CERN tarafından uygulanan sınav sonucu göz önünde bulundurularak, yüzlerce başvuru arasından seçilen 36 öğretmenden biri oldu. Programda ilk kez yer alan Meral, şu bilgileri verdi:

“Fizik öğretmenlerinin başvurabildiği Türk Öğretmen Çalıştayı Cenevre CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde yürütülüyor. Sınav sonuçları ve özgeçmişle başvurduğumuz bu programa seçilip CERN’den davet alıyoruz. Öğretmen seçimi tamamen CERN’de görev alan Türk bilim insanları tarafından yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı da buna destek oluyor. Benim gibi 36 öğretmen bu çalıştay için davet edildi.

BİRİNCİ AĞIZDAN BİLGİ ALIYORLAR

Burada bir haftalık eğitim alıyoruz. Parçacık fiziği dersleri ve uygulama çalışmaları veriliyor. Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısının bulunduğu yerde büyük çarpışma deneylerinin yapıldığı noktaları gözlemliyoruz. Örneğin CERN’in meşhur üç ülke sınırları içindeki tünellerinin nasıl olduğunu küçük bir kesitte izledik. Ayrıca en son buluşları Higgs Parçacığı’nı (Higgs Bozonu) yerinde ve birinci ağızdan öğreniyoruz.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
CAN KAYBI 4 BİN 648 OLDU
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK
NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ HAFTA SONU AÇIK OLACAK