Advert
Advert

DEVREK’TE 12 BİN HAYVAN AŞILANACAK

Devrek’te ilkbahar dönemi şap ve LSD (çiçek) aşıları kampanyası başladı.

DEVREK’TE 12 BİN HAYVAN AŞILANACAK
Bu içerik 635 kez okundu.

 

 -Sercan KAPUSUZ-

  Devrek’te ilkbahar dönemi şap ve LSD (çiçek) aşıları kampanyası başladı. Devrek genelinde toplam 12 bin hayvana uygulanması planlanan aşılama faaliyetleri için Devrek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri görevlendirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan 'Bölgesel risklerin azaltılmasına dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi kapsamında Devrek İlçesinde 10 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik 'Şap Aşılaması Kampanyası' gerçekleştirilmeye başlandı.

Aşılama kampanyasında 2 aydan büyük tüm büyükbaş hayvanlara şap aşısı, 3 aydan büyük tüm büyükbaş hayvanlara ise LSD hastalığına karşı koruyucu aşılama yapılacak. Aşılama kampanyası 15 Mayıs 2020 tarihine kadar tamamlanacak.

  Şap Hastalığı hayvanlarda verim kayıplarına neden olmakla birlikte buzagılarda ölümlere sebep olabilmektedir. Çok bulaşıcı, viral ve İhbari mecburi olan bu iki hastalıktan korunmanın yolu ise aşılama yaptırmaktır. Yurt içi iller arası hayvan satışları için gerekli olan Veteriner Sağlık Raporu almak için Şap hastalığı için son 12 ay içerisinde en az 2 kere aşılanmış ve son aşı 6 ay içerisinde yapılmış olmalı ayrıca LSD aşısı ile son bir yılda 1 kere aşılanması gerekiyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
DEVREK’TE SEL SONRASINDA TARİHİ KEMERLİTAŞ KÖPRÜ ORTAYA ÇIKTI
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ